‘Önceliğim kadın işçiler olacak’

31 May 2018

İlk kadın Genel Başkan olarak DİSK ve Türkiye tarihinde yerini alan Arzu Çerkezoğlu, önceliğinin kadın işçiler olacağını söyledi

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun (DİSK) yeni Genel Başkanı olarak seçilen ve 5 yıldır DİSK’in Genel Sekreterliği’ni yürüten Çerkezoğlu, DİSK tarihindeki ilk kadın başkan oldu. Genel Başkan olmasının son derece onur verici olduğunu ifade eden Çerkezoğlu, “Bir kadın olarak bu sorumluluğu üstlenmek çok anlamlı” dedi.

Sendikada daha fazla kadın

DİSK’in ilk Genel Sekreteri ve ilk Genel Başkanı olan Arzu Çerkezoğlu, kadınların çok kötü uygulamalara maruz kaldığı bir dönemde kadın işçilerin örgütlenmesinin ve mücadeleye katılmasının son derece önemli ve tarihsel olduğunu belirterek, “Bugün Türkiye’nin dört bir tarafında merdiven altı atölyelerden tekstil atölyelerine, hastanelerden bankalara, alışveriş merkezlerine kadar her alanda işçi kadınlar son derce kötü koşullarda çalışılmaktadır. Bütün işçi kadınların, sendikal örgütlemede, mücadelede daha fazla yer almasıyla bu tarihsel anlam bütünleşecek ve karşılığını bulacaktır diye düşünüyorum” dedi. Görevi süresince, özellikle kadın işçilere dönük bir dizi politikayı hayata geçireceğini ifade eden Arzu Çerkezoğlu, tüm güvencesiz çalıştırma biçimlerini kadınlardan başlayarak, işçi sınıfına yaygınlaştıracaklarını ve toplumsal cinsiyet eşitsizliğini derinleştiren politikalarla mücadele edeceklerini vurguladı.

‘Mücadeleyi büyütmeliyiz”

Ucuz ve güvencesiz işçilik ile milyonlarca işçinin mevsimlik işçi olarak toprağından ayrıldığından bahseden Çerkezoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bütün bu politikaların kıskacında kadın işçiler var. Özel olarak da Kürt kadın işçiler var. Dolayısıyla böylesi bir süreçte mevsimlik tarım işçilerin örgütlenmesinden merdiven altı atölyelerine, beyaz yaka diye tabir edilen ama düşük ücretlerle çok uzun saatler çalışmak zorunda kalan kadınlara kadar her alanda bu mücadeleyi örgütlemek ve büyütmek zorundayız. Öncelikle kadınlar olmak üzere tüm işçi sınıfını sendikalı olmaya ve birlikte mücadele etmeye çağırıyoruz.”

Sadiye Eser- İSTANBUL/MA


Etiketler :