NSU için duvar örüldü

10 Tem 2018

Almanya’nın en büyük davasının ombudsmanı Barbara John, Nazi yanlısı örgütünün tümüyle ortaya çıkarılmayışını, ‘bir duvarla karşı karşıyayız’ sözleriyle açıkladı

Almanya’da 10 kişinin öldürülmesi, birçok yerin kundaklanması ve bombalama eylemlerinde sorumlu tutulan Nazi yanlısı NSU davasında, Federal Mahkeme’nin kararını bugün açıklaması bekleniyor. 5 yıldır süren mahkemenin geldiği aşamada, Nasyonal Sosyalist Yeraltı Örgütü NSU’nun faaliyetlerinin ve eylemlerinin tam olarak açıklığa kavuşturulmayışı eleştirilerin hedefinde. Alman hükümetinin, NSU skandalının ortaya çıkmasının ardından, mağdurlara destek olmak amacıyla özel olarak görevlendirdiği ombudsman Barbara John, DW Türkçe’ye verdiği mülakatta bu tepkilere hak veriyor. John, “Evet, bu ne yazık ki beklenen ölçüde gerçekleşmedi. Bu saldırılar ve cinayetler için bilgi verip, bunlara lojistik destek vermiş olanlar gün ışığına çıkartılamadı. Bunların aydınlatılamamasından duyulan bir memnuniyetsizlik var ve gayet tabii ki Başbakanlık bunu biliyor” dedi. John, 2000-2007 yılları arasında 8’i Türkiyeli 10 kişiyi öldüren NSU’yu aydınlatma çabalarında, güvenlik bürokrasisinin yeterince işbirliği göstermemesini eleştirirken, “devletin bekasının korunması” düşüncesiyle hareket edenler olduğuna dikkat çekerek, “Önümüzde bir duvarla karşı karşıyayız” ifadelerini kullandı. NSU cinayetlerinin, terör hücresinin olası bağlantılarının tümüyle aydınlatılması için çabaların sürmesi gerektiğini vurgulayan John, “Bu işin peşi bırakılmamalı” şeklinde konuştu.

İngiliz Laverence örneği

Ombdusman John, İngiltere’de Stephen Lawrence cinayetini örnek göstererek, 20 yıl sonra zanlıların ortaya çıkartıldığını hatırlattı ve olayın peşinin bırakılmamasını istedi. NSU konusunda da çabalar sürmesi halinde benzer bir sürecin yaşanabileceğini belirterek, “Bu bir umut. Bu konunun gündemden düşmemesi için gereken çabayı göstereceğim. Federal Meclis milletvekilleri bunun sözünü verdiler” dedi.

DIŞ HABERLER


Etiketler :