'Normalleşen' İran'da vaka zirve yaptı

29 May 2020

Koronavirüs vakalarında düşüş gördükleri için önlemleri gevşeten İran'da son iki ayın en yüksek vaka sayısı açıklandı. Ülkedeki birçok bölgede tekrar "kırmızı alarm" ilan edildi

Koronavirüs salgını nedeniyle birçok ülke önemleri gevşetmeye başladı. Koronavirüsün en çok vurduğu İran'da bu ülkelerden biri. Ülkede, Nisan ortasından itibaren bazı kurum, şirket, dükkan, park ve bahçeler yeniden halka açılmıştı. Mayıs başında ise belirlenen yerlerde toplu cuma namazı uygulaması yeniden hayata geçirilmiş, ardından camiler, türbeler ve diğer dini ziyaret yerleri ibadete açılmıştı.

İran Sağlık Bakanlığı'nın bugün yeni veriler konusunda bilgilendirme yaptı. Bakanlık, vaka sayısının son 2 ayın en yüksek zirvesinde olduklarını ve bazı bölgelerde salgının şiddetlendiği uyarısı yaptı. Bakanlık Sözcüsü Khiyanuş Cihanpur, son 24 saatte ülke çapında 2819 yeni vakanın teyit edildiğini açıkladı. Böylece İran'da toplam vaka sayısı da 146 bin 668'e çıktı.

Kırmızı alarm ilan edildi

Son 24 saatte koronavirüs vakalarından 50’sinin daha ölümle sonuçlandığını belirten Cihanpur, toplam ölü sayısının 7 bin 677'ye ulaştığını, 2 bin 547 kişinin kritik durumda ve yoğun bakımda olduğunu, 114 bin 931 kişinin ise iyileştiğini duyurdu.

Sayıların yeniden yükselmesine rağmen hükümet şimdilik sadece Irak'a sınırı olan, güneybatıdaki Huzistan eyaletinde kırmızı alarm ilan edilp tekrar evde kalma uygulamasına geçti.

Ancak Cihanpur, Razavi Horasan, Doğu ve Batı Azerbaycan, Kürdistan, Kirmenşah, Hürmüzgan ve Mazandaran eyaletlerinde de durumun kritik olduğunu belirtti.

DIŞ HABERLER


Etiketler : koronavirüs tedbirleri, iran koronavirüs, Normalleşme,