Nijerya'da ordu sivil katliamı yaptı

16 Eyl 2021

Nijerya ordusunun hava operasyonunda 10 sivil öldürüldü. Meksika'da da boş bir binada 10 kişi ölü olarak bulundu

Afrika ülkelerinden Nijerya ordusunun, Boko Haram'ın etkin olduğu Yobe eyaletinde düzenlediği hava operasyonunda, 10 sivil yaşamını yitirdi, 20 kişi yaralandı.

Ulusal basında yer alan haberlere göre, Nijerya ordusu, Yobe eyaletine bağlı Yunusari bölgesinde hava operasyonu düzenledi. Operasyonda, 10 sivil öldürüldü, 20 kişi yaralandı. "Yanlışlıkla" dendi.

Nijerya'da 2000'li yılların başından bu yana varlık gösteren cihadist Boko Haram'ın, 2009'dan bu yana düzenlediği kitlesel şiddet eylemlerinde 20 binden fazla kişi hayatını kaybetti.

Sık sık kız öğrencileri kaçıran Boko Haram'ın, 2015'ten bu yana ülkenin sınır komşuları Kamerun, Çad ve Nijer'de de saldırılar gerçekleştirdi. Örgütün Çad Gölü Havzası'ndaki saldırılarında en az 2 bin kişi yaşamını yitirdi.

Meksika'da da binadan 10 cenaze çıkarıldı

Güney Amerika ülkelerinden Meksika'da da ihbar üzerine Zacatecas eyaletinde boş bir binada yapılan aramalar esnasında 10 kişi ölü olarak bulundu. Yetkililer, savcılık eşliğinde binadan 10 cenazenin çıkarıldığını belirterek, konuya ilişkin soruşturma başlatıldığını bildirdi. Meksika2da ordu-polis uyuşturucu çeteleriyle ortak çalışıyor. Sık sık sivil infazlerı yapılıyor.

YOBE

 


Etiketler : Meksika, Nijerya,