Mutfak enflasyonu yüzde 19,7’ye çıktı

06 Tem 2018

Birleşik Metal İş Sendikası Sınıf Araştırmaları Merkezi (BİSAM) “açlık ve yoksulluk sınırı” verilerine göre Haziran ayında dört kişilik bir ailenin “açlık sınırı” bir yılda yüzde 19,7’lik artış gösterdi.

Birleşik Metal İş Sendikası Sınıf Araştırmaları Merkezi (BİSAM), Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre Haziran ayı enflasyonunun yıllık bazda yüzde 15,39 artış göstermesinin ardından “açlık ve yoksulluk sınırı” verilerini açıkladı.

Artış enflasyonun 4.3 puan üzerinde

BİSAM’ın verilerine göre dört kişilik bir ailenin sağlıklı beslenmek için yapması gereken minimum aylık gıda harcamasına denk gelen “açlık sınırı”ndaki yıllık artış oranı, enflasyonun yüzde 4.3 puan üzerinde gerçekleşti. “Açlık sınırı”, böylelikle geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 19,7 artışla 1757 lira hesaplandı.

Diken'de yer alan BİSAM raporunda öne çıkan noktalar şöyle:


  • Dört kişilik bir ailenin sağlıklı bir biçimde beslenebilmesi için günlük 58.57 lira harcama yapması gerekiyor.

  • Günlük harcamalarda Haziran’da en yüksek maliyet grubunu günlük 15.82 lira ile peynir, çökelek vb. ürünler oluştururken, bu ürünleri et, tavuk ve balık 10.93 lira ile izliyor.

  • Süt ve yoğurt için yapılması gereken günlük harcama tutarı 7.24 lira, ekmek için yapılması gereken harcama tutarı ise günlük 3.62 lirayı buluyor.

  • Katı yağ 2.35 liralık, sıvı yağ ise 1.26 liralık harcama yapılması gereken ürün grupları olarak öne çıkıyor.

  • Sağlıklı bir beslenme için dört kişilik bir ailenin, sebze ve meyve için 8.49 lira, yumurta için 0.89 lira; şeker, bal, reçel ve pekmez için ise 2.69 lira harcama yapması gerekiyor.


Etiketler : mutfak enflasyonu, açlık sınırı, yoksulluk sınırı, TUİK, BİSAM raporu, enflasyon, Birleşik Metal İş Sendikası Sınıf Araştırmaları Merkezi,