Müsilaja karşı imza toplandı: Tedbir alınsın

22 Haz 2021

Bursa Su Kolektifi, yaptıkları açıklama ile uyarılarda bulundukları Marmara’daki müsilaj kirliliğine ilişkin topladıkları imzaları Bursa Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne teslim etti

Bursa Su Kolektifi üyeleri, Marmara Denizi’nde yaşanan müsilaj kirliliğine ilişkin Bursa Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü önünde açıklama yaptı. Çok sayıda kişinin katıldığı açıklamada “Suyun sesi ol” pankartı açan Kolektif üyeleri “Yeşil Bursa’nın suları siyah akıyor”, “Su biterse herkes susar” yazılı dövizler taşıdı. 

Kolektifi üyesi Figen Ovat, burada yaptığı açıklamada doğayı ve yaşamı öncelik olmaktan çıkarıp, her alanda sermayenin sınırsızca büyütülmesi uğruna doğa talanına fırsat verildiğini dile getirdi.

Ovat, neoliberal kapitalist politikaların 80’li yıllardan itibaren Marmara Denizi’nin evsel, tarımsal ve sanayi atıklarının serbestçe salınımıyla bir foseptik çukuruna dönüşmesine neden olduğunu söyledi. 

'Temizlik algısı yaratılıyor'

Müsilajın çok büyük bir hızla yayılıp, Karadeniz ve Ege’de de görülür hale geldiğine dikkati çeken Ovat, eylem planında oluşturulan bazı çözüm söylemlerinin ucu açık süreçler olarak bırakıldığını ve hiçbir acil önlemin hayata geçirilmediğini ifade etti. Ovat, “Geçen zaman süresinde yetkililerce gerçekleştirilen tek icraat denizin üzerinden bir miktar müsilajı temizleyip halkın gözünde ‘bir temizlik gerçekleşti’ algısı yaratmaya çalışmaktan öteye gidememiştir. Kirliliğin sadece yüzeyde değil asıl önemli kısmının denizin bin 170 metre derinliğine kadar inmiş olduğunu, çok düşük seviyelere inmiş olan oksijen miktarının tüm deniz canlılarının yaşamını yok ediyor” dedi.

Kanal İstanbul hatırlatması 

İktidarın uzmanların tüm uyarılarına kulak tıkayarak Kanal İstanbul projesinde ısrar etmesinin sebeplerini merak ettiklerini belirten Ovat, şunları kaydetti: “Geri döndürülemez zararlar verecek Kanal İstanbul projesinin durdurulmasını ve kaynakların arıtma tesislerinin dönüşümü için kullanılmasını talep ediyoruz. Doğanın ve sularımızın, sanayinin, tarımın, evsel kirli suların alıcı ortamı olmadığı bilimsel gerçeğini kabul ederek bu katliamın durdurulması yolunda acil tedbirler alınsın. Bu tedbirlerin hayata geçmesini sağlayacak acil yasal düzenlemelerin yapılmasını tüm yetkililerden talep ediyoruz.” 

 

Açıklamanın ardından müsilaj kirliliğine ilişkin açıklamaya katılanlardan toplanan imzalar Bursa Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkililerine teslim edildi.

BURSA

 


Etiketler : Müsilaj, ya kanal ya istanbul,