Münih’te gündem Libya: Türkiye istikrarsızlığa neden oluyor

16 Şub 2020

Münih’te düzenlenen Güvenlik Konferansı'nda konuşan Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Ferhan Türkiye'ye yönelik sert eleştirilerde bulundu

Bu yıl 56.'sı gerçekleştirilen Münih Güvenlik Konferansı’nın son gününde Libya krizi masaya yatırıldı. Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas ve Birleşmiş Milletler temsilcilerinin başkanlığında gerçekleştirilen konferans, geçen ay Berlin'de düzenlenen Libya zirvesinin devamı niteliğini taşıyor ve burada alınan kararların hayata geçirilmesine yönelik somut adımlar ele alınıyor.

Konferansta konuşan Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Ferhan, 'Libya’ya dış müdahalenin bir an önce son bulması' çağrısında bulunurken, Türkiye’ye de sert eleştirilerde bulundu.

Deutsche Welle Türkçe’de yer alan habere göre, Ferhan, “Şimdi de Türkiye tarafından Suriye’den gönderilen birlikler bölgeye geliyor. Tüm bunlar tabii ki durumun iyileşmesine hiçbir katkıda bulunmadığı gibi; daha da fazla istikrarsızlığa neden oluyor” ifadelerini kullandı. Ferhan, bunun bölgeye yapılan silah sevkiyatları için de geçerli olduğunu söyledi.

Münih’te düzenlenen üç günlük konferans, yaklaşık 35 devlet ve hükümet başkanı ile 100 Dışişleri ve Savunma Bakanı’nı bir araya getiriyor.

DIŞ HABERLER

 


Etiketler : Prens Faysal bin Ferhan, Libya, Münih Güvenlik Konferansı, Suudi Arabistan,