‘Müjde’ dedikleri ayrımcılık

04 Haz 2018

‘Pembe otobüs-taksiden’ sonra ‘Kadın hastalara kadın sağlıkçı’ uygulaması yolda. SES Kadın Sekreteri Atabey, bunun ayrımcılık olduğunu söyledi

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Eyüp Gümüş’ün, kadın hastalara kadın sağlık personelinin hizmet vermesine ilişkin sürdürdükleri çalışmalarını bir “müjde” olarak duyurmasına kadınlardan tepki geldi. “Kadın hastaya kadın sağlıkçı” uygulamasına yönelik bir çalışma yürütüldüğü hatta son aşamasına gelindiğini ancak bunu açıklama ile birlikte öğrendiklerini belirten Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Kadın Sekreteri Selma Atabey, bu uygulamanın AKP’nin 16 yıllık iktidarında her alanda gerçekleştirmek istediği kadın politikalarının sağlık alanına da nüfus ettirilmeyi amaçladığını kaydetti. AKP iktidarı döneminde “pembe otobüs”, “pembe taksiler” ile “Kadın AVM” uygulamalarını hatırlatan Selma Atabey, bu uygulamalar ile kadını ayrıştıran anlayışın olduğunun altını çizdi. “Tıp etiğinde cinsiyet ayrımı olmadığını” vurgulayan Selma Atabey, aynı şekilde dil, din, ırk, mezhep ayrımı olmadığının da altını çizdi.

Önce nitelikli hizmet

Atabey, sağlık alanında cinsiyetçi politikalara karşı mücadele edeceklerini söyledi. Atabey bakanlığın öncelikle sağlık hizmetlerinin nitelikli olmasını esas alması gerektiğini belirtti. SES olarak ücretsiz, eşit ve ana dilde sağlık hakkı için mücadele ettiklerini vurgulayan Atabey, uygulamaya konulmak istenen cinsiyetçi uygulamayı takip edeceklerini söyledi.

Müsteşar ne demişti?

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Eyüp Gümüş yaptığı açıklamada, kadın doğum kliniklerinden talep olduğunu iddia etmiş, “Bayan istiyorsa, imkânlar varsa bunu organize edeceğiz. Sonuçta bu tercihtir. ‘Teknisyenim bayan olsun, kadın doğum doktorum bayan olsun’ diyorsa onlara da bu imkânı sunmamız lazım” demişti.

ANKARA


Etiketler :