Mühimmatı sanata dönüştürüyor

23 Haz 2018

İsrail askerlerinin Filistinlilere yönelik saldırılarda kullandığı gaz fişeklerini ve mermi kovanlarını sanata dönüştüren sanatçı Majdi Abu Taqiyya, yarattığı mikro heykellerle Gazze’de yaşayan Filistinlilerin hayatını yansıtıyor. The New Arab’ın haberine göre Majdi, Gazze’deki Nusierat mülteci kampında yer alan evinin odasındaki eserlerinin çıkış noktasını şu sözlerle anlatıyor:

“Fikir, erkek kardeşim Ahmad’ın Gazze’nin merkezinde İsrail sınırında vurulduğu ve yaralandığı Büyük Geri Dönüş Yürüyüşü protestolarının ikinci Cuma’sında aklıma geldi. Ahmad, yapabileceğimi bilerek bacağına giren mermiden geriye kalanlardan heykel yapmamı istedi.”

Majdi, sanata ilk olarak 12 yaşında adım attığını belirtiyor. 38 yaşındaki Filistinli, şunları anlatıyor:
“Çocukken taşlar toplar, onları yontar ve üzerini boyardım, onları çeşitli objelere dönüştürürdüm. Emekliliğimin ardından ölümleri ve yaralanmaları da dahil olmak üzere Gazze sınırındaki protestoları takip ediyordum. Hobime devam etmeye zorunlu hissettim.”

Majdi’nin mikro heykelleri evinin küçük bir köşesinde sıralanıyor. Heykellerden biri, Büyük Geri Dönüş Yürüyüşü’nün gerçekleştiği sınırdaki kamplardaki durumu yansıtıyor. Majdi’nin ilham aldığı bir diğer olay ise İsrail ordusu tarafından iki Filistinli gazetecinin öldürülmesi. Heykellerden ikisi, gazeteciler Yaser Murtaja ile Ahmad Hasanein’in kameraları ve yeleklerini konu alıyor. Majdi, “Bu iki objeyi yapmak için biber gazı fişeklerinin kalıntılarını ve ev yapımı seramik materyalimi kullandım” diyor.

Majdi’nin eserleri Büyük Geri Dönüş Yürüyüşü ile sınırlı kalmıyor. Sanatçı, Gazze kıyısındaki gaz kesintilerini de ele alıyor. Eşi Walaa, yemek yapmak için yeterli gaz olmamasından ötürü eşinin nüktedan bir şekilde iki küçük gaz fişeği yaptığını belirtiyor. Son olarak sanatçı, bir gün eserlerini sergileyebilmeyi umduğunu belirterek zanaatini şöyle anlatıyor: “Heykel yapmak için basit materyaller kullanıyorum. Küçük veya basit olmalarına rağmen Gazze’de yaşayan Filistinlilerin yaşamını yansıtıyorlar.”


Etiketler :