MLSA raporu: Türkiye'de gazetecilik 'suç' haber 'delil'

10 Tem 2020

MLSA'nın raporuna göre; Türkiye'de gazetecilerin yüzde 60'ına 'terörle' ilgili suçlar yöneltiliyor, 'terörle ilişkilendirilen' davaların yüzde 74'ünde mesleki faaliyetler 'delil' olarak kullanılıyor

Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği (MLSA) ve Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI) işbirliğinde yürütülen dava izleme projesinin bulgularına göre, gazetecilerin yüzde 60’ına 'terörle' ilişkili suçlar yöneltiliyor, mahkûm edilen gazetecilerin yüzde 78’i 'terörle' ilişkili suçlardan ceza alırken, 'terörle' ilişkilendirilen davaların yüzde 74’ünde mesleki faaliyetleri gazeteciler aleyhinde delil olarak kullanılıyor.

13 ayda 169 ifade özgürlüğü davasını takip ederek elde ettiği bulgulara göre; Türk mahkemeleri, aleyhinde yalnızca yazılı ve sözlü ifadeler bulunan sanıkları hukuksuz şekilde yargılıyor, ifade özgürlüğü kapsamına giren açıklamalar ve haberler 'terör suçları' ve ağır para cezalarına mahkûm ediyor. Duruşmaları izlenen farklı mesleklerden sanıkların çoğunluğu gazeteci olmakla beraber, aralarında akademisyenler, yazarlar ve avukatlar da var.

Avrupa Komisyonu’nun Sivil Toplum Destek Programı-II ve Friedrich Naumann Vakfı (FNF) desteği ile Şubat 2019 – Mart 2020 arasında yürütülen dava izleme projesinden elde edilen verilere göre, ifade özgürlüğü temelli davalarda sanıklar uluslararası standartlara aykırı olarak yargılanmıyor. Bu çalışmada elde edilen bulgular, adil yargılanma hakkının sistematik olarak ihlal edildiğini ve gazetecilik faaliyetinden ötürü yargılanan sanıkların sıklıkla ‘terörle ilişkili’ suçlardan yargılandığını ortaya koydu.

Rapor bulgularını yorumlayan MLSA Eş Direktörü avukat Veysel Ok, IPI işbirliği ile ortaya konulan raporun Türkiye’de bu alanda hazırlanmış en kapsamlı dava gözlem raporu olduğunu vurguladı. Elde edilen bulgulara göre Türkiye’de gazeteciliğin halen terörle ilişkilendirilen bir meslek olduğunun altını çizen Ok, “Bu davaların çoğunda deliller sosyal medya paylaşımları, haberler, makaleler ve TV yayınlarından oluşuyor. Beraat ile sonuçlanan davaların sayısı gerçekten çok düşük” diye konuştu.

*Raporun tamamına ulaşmak için tıklayınız

Kaynak: Duvar


Etiketler : MLSA basın özgürlüğü raporu, Basın Özgürlüğü, Gazetecilik,