Mitsuba Otomotiv'de taleplerin bir kısmı kabul edildi

12 Eki 2021

Gebze'deki Mitsuba Otomotiv'de sendikal hakları ve işten atılan arkadaşlarının geri alınması için direnişe geçip 11 Ekim'de kendilerini fabrikaya kapatan işçilerin taleplerinin bir kısmı kabul edildi

Kocaeli'ye bağlı Gebze'deki Mitsuba Otomotiv'de patron sendikayı tanıyıp toplu sözleşme için masaya oturmayı kabul etti, ancak işten çıkarılan 10 işçi işe geri alınmadı. 

Evrensel'in haberine göre Birleşik Metal-İş Gebze 2 Nolu Şube ile işveren tarafı arasında 12 Ekim'de gerçekleşen görüşmede patron, işçilerin tazminatlarını ödeyeceği sözü verdi. Öte yandan işçilerin işe iade talebine dair dava sürecinin sonuçlanması beklenecek.

Sendika hakkını tanıdı

Patron işçilerin sendika hakkını da tanıdı. Sendikanın hazırlayacağı taslak sonrası toplu iş sözleşmesi görüşmeleri için masaya oturulacak.

Sendikanın sonucu duyurmasının ardından içerideki direnişçi işçiler gözyaşlarını tutmadı, gelip kapı önünde arkadaşlarına sarıldılar.

Görüşmenin sonucunu işçilere aktaran Birleşik Metal-İş Sendikası Gebze 2 Nolu Şube Başkanı Necmettin Aydın, sonun kendilerini yüzde yüz memnun etmediğini söyledi. Aydın, şunları söyledi:

"Genel başkanımızın ve merkez yöneticilerimizin girişimleriyle Valilik ve Emniyet ile yapılan görüşmeler sonucunda bir müdahalenin engellenmesi ve atılan arkadaşlarımızın geri alınması için dün akşamdan bu tarafa önemli bir mücadele veriliyor. Ancak bu mücadele bizi yüzde yüz memnun etmese de önemli kazanımlar elde ettiğimizi düşünüyoruz. Israrlarımıza rağmen işveren geri adım atmadı; tazminatsız çıkan arkadaşlarımızın tazminatlıya döndürülmesi ve diğer arkadaşlarımızın da tazminatlarının verilmesi ve bundan sonraki süreçte sendikanın tanınacağı, bir taslak hazırlanarak işverene sunulacağı, eğer anlaşmaya varabilirsek toplu sözleşme imzalayacağımızı, anlaşamazsak itirazını sürdüreceğini ve bundan sonraki süreçlerde yaşananlarla ilgili herhangi bir arkadaşımıza herhangi bir işlem yapılmayacağına yönelik bir anlaşma vardık. Kararı aldıktan sonra arkadaşlarımızla tartıştık. Bütün arkadaşlarımızın kararıyla bu saatten itibaren içerideki eylemlerimizi sonlandırdık."

11 Ekim direnişi

Gebze'de kurulu Mitsuba Otomotiv'de işten atmalara karşı direnen ve sendikal haklarının tanınması için mücadele eden işçiler fabrikayı terk etmeme kararı almış ve 11 Ekim'de saat 16.00'da kendilerini fabrikaya kapatmıştı.

Fabrikada Birleşik Metal-İş Sendikası Gebze 2 No’lu Şube örgütlenmiş, çoğunluğu sağlayarak mart ayında yetki belgesini almıştı. Ancak patron sendikayı tanımayıp sendikalaşan işçileri işten atmaya başlamıştı.

KOCAELİ

 


Etiketler : Mitsuba Otomotiv, Birleşik Metal-İS,