Mimarlar Odası'ndan Kuşadası'nda ranta karşı tepki

14 Eki 2021

Mimarlar Odası, Kuşadası’nda tarım ve spor alanlarının imara açılmasına yazılı açıklama ile tepki gösterdi

Aydın Kuşadası ilçesinde Özelleştirme İdaresi'nin spor ve tarım alanı olan 5 parselin imara açmasına Mimarlar Odası Kuşadası ve Aydın şubeleri tepki gösterdi. Yapılan yazılı ortak açıklamada, “Son günlerde merkezi yönetim, yine gelir ve rant amaçlı, zaten az sayıda kalan yeşil, spor tesisi, koruma amaçlı tarım gibi sosyal donatı alanlarına ayrıcalıklı imar hakkı getirerek özel sermayeye devretmeyi planlamaktadır” denilerek geçen Mart ayında da Güzelçamlı Mahallesinde 23 bin 240 metrekare yeşil alanın imarının değiştirildiğini hatırlattı.

Askıya çıkarılan imar değişikliğine itiraz edileceği, konunun yargıya taşınacağı belirtilen açıklamada, yapılan değişiklik ile parsellere ayrıcalıklı yapılaşma hakkı kazandırılıp satış yoluyla özel mülkiyete devredileceği belirtildi. Parsellerin bölge ve çevrede yaşayan insanların spor, oyun ihtiyaçlarını karşılamak üzere ayrılan, açık veya kapalı kamusal alan olduğu hatırlatılarak, bu tür alanların yok edilmesi yerine çoğaltılması gerektiğinin altı çizildi.

Açıklamada, bölgede nadir kalan tarımsal niteliği korunacak alanların koruma altına alınması vurgulanarak, şöyle denildi: "İlgili parsellerde yer alan ‘spor alanı, tarımsal niteliği korunacak alan' imarlı taşınmazın kanunlara, şehircilik ilkelerine, planlama esaslarına ve kamu yararına aykırı yapılaşmaya açılmasına karşıyız."

AYDIN


Etiketler : Rant, kuşadası,