Milyonlarca kişi insani yardıma ihtiyaç duyacak

04 May 2021

Milyonların gıda yardımına ihtiyaç duyduğu Afrika’nın Sahel bölgesinde kadınlar ve çocuklar için birçok güvenlik tehlikesi bulunuyor

Birleşmiş Milletler İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi’nin raporuna göre Afrika’nın Sahel ve Çad gölü bölgelerinde yaklaşık 30 milyon insan insani yardıma ihtiyaç duyacak.

2021 yılında Burkina Faso, Kuzey Kamerun, Çad, Mali, Nijer ve Kuzey-doğu Nijerya sınırları içerisinde bulunan neredeyse her 4 kişiden birinin insani yardıma ihtiyaç duyacağı öngörülüyor. Ayrıca yardıma ihtiyaç duyan kişi sayısı geçen yıla göre 5 milyon artarken, son 2 yılda ikiye katlandı.

Yoksulluk, iklim değişikliği, silahlı çatışmalar, pandemi ve gıda sıkıntısı bu durumun en önemli nedenleri.

Çatışma bölgelerinde gıda eksikliği yaşayan siviller ayrıca ciddi güvenlik problemleriyle de baş etmek zorunda kalıyorlar. Bölgedeki krizler derinleşirken, milyonlarca kişi evini terk etmek zorunda kaldı.

Rapora göre, kadınlar cinsiyetçi saldırılar ve ayrımcılık nedeniyle en yüksek risk grubunda bulunuyorlar. Ayrıca bir buçuk milyondan fazla çocuğun aşırı yetersiz beslenmeden dolayı ciddi sağlık problemleri yaşaması bekleniyor.

Her yıl milyonlarca kişinin yerinden edildiği bölgede 2015 ve 2020 yılları arasında büyük yıkıma neden olan seller yüzde 180 arttı.

Yaşanan şiddet olayları nedeniyle 5 binden fazla okula kapatılırken; Burkina Faso, Çad, Mali ve Nijer’de kız çocuklarının 4’te 3 çok erken yaşa evlendiriliyorlar. Evlendirilen çocuklardan yarısı ise 18 yaşına girmeden hamile kalıyor.

DIŞ HABERLER


Etiketler : Afrika'da gıda krizi, Afrika,