Mexmûrlular: Birkaç saat sonra olsaydı katliam olurdu

12 Haz 2021

Mexmûr Kampı'na yapılan saldırıya ilişkin konuşan kamp sakinleri, Birleşmiş Milletler ve Irak'ın sorumluluklarını yerine getirmesi gerektiğini belirterek, "Saldırı birkaç saat sonra olsaydı katliam olurdu" dedi

Mexmûr (Mahmur) Mülteci Kampı, Türkiye SİHA’ları tarafından bombalanmasına ilişkin tepkiler gelmeye devam ediyor. BM denetimindeki Mexmûr Mülteci Kampı’nda yaşayanlar, Türkiye'nin başlatmış olduğu sınırötesi operasyonu ve Kürdistan Demokrat Partisi’nin (KDP) operasyonlara destek vermesine ilişkin konuştu. Silahlı İnsansız Hava Araçları (SİHA) 5 Haziran’da kamp sakinlerinin kullandığı ve okula yakın olan parkı gün içinde bombalaması sonucu şans eseri can kaybı yaşanmadı. Türkiye’nin 12 bin nüfuslu Mahmur’a yönelik saldırıları ilk değil. KDP’nin 3 yıldır ambargo uyguladığı kamp, son 4 yılda 6 kez havadan bombalandı. Mezopotamya Ajansı'ndan Zeynep Durgut'a konuşan kamp sakinleri, Türkiye’nin hava saldırısına ve KDP ambargosuna tepki gösterdi.

'BM ve Irak sorumluluklarının gereğini yapmalı'

Kamp sakinlerinden Bedran Pîran, saldırının yeni bir soykırım konsepti olduğunu söyledi. “Bombardıman birkaç saat sonra gerçekleşseydi, büyük bir katliama yol açacaktı” diyen Pîran,  “Bu saldırı Mahmur’un merkezine yapıldı. Orada okul ve park var. Şans eseri bombalama esnasında bu yerde insan yoktu” dedi. 28 yılda 7 kamp değiştirerek Mahmur’a geldiklerini hatırlatan Pîran, “28 yılda ne Türk devleti ne de onun ortakları rahat bıraktı. Kampı dağıtmak için her yöntemi denediler. Havadan ve karadan saldırılar gerçekleştirdiler. Birleşmiş Milletler (BM) çatısı altında olan bir kampız. Bulunduğumuz yer Irak'a bağlı. BM, kampta bulunan her bireyin güvenliğinden sorumludur. Ne yazık ki sorumluluklarını yerine getirmiyorlar, sorumlu davranmıyorlar. Bunu Irak hükümeti için de söyleyebiliriz. Türk devleti, Kürtleri kırımdan geçirmek istiyor. BM ve Irak sorumluluklarının gereğini yapmalıdır” diye konuştu.

'Diz çökmeyeceğiz' 

Kent sakinlerinden Feyruz Nerexî ise, Türkiye’nin son saldırısının bir katliam girişimi olduğunu belirtti. Zulümden dolayı Mahmur’a göç ettiklerini Nerexî, “Bize zulüm ettiler ve haksızlık yaptılar. Evlerimizi yaktılar ve köylerimizi bombaladılar. Bu yüzden rahat bir nefes almak için yönümüzü Başur’a (Güney) çevirdik. Her şeye rağmen burada yaşamı ördük. Ama aynı güçler burayı da bir mezara dönüştürdü” diye belirtti. Yapılan saldırılar karşısında Kürtlerin birliğinin önemine dikkati çeken Nerexî, şunları kaydetti: “Kürtler birlik olursa güçlü olur ve her güçle mücadele edebilir. Dünyanın her yerinde Kürtler var. Öldürülen, göç ettirilen, denizlerde cenazeleri karaya vuran hep Kürtlerdir. Kürtler kendilerini kandırmasınlar ve düşmanlarıyla ortaklık yapmasınlar. Ne olursa olsun diz çökmeyeceğiz ve davamızdan vazgeçmeyeceğiz.” 

'Kampa koyulan ambargo yüzünden elimiz kolumuz bağlı'

Kamp sakinlerinde Asya Şirnexî de, Türkiye’nin saldırılarına karşı BM ve KDP'nin takındığı tutuma tepki göstererek, “Kimliğimizi ve dilimizi istiyoruz. Yıllardır ölüm ve haksızlık görüyoruz. Doktorumuz yok, evden çıkamıyoruz. Kampa koyulan ambargo yüzünden elimiz kolumuz bağlı. Türkiye’nin baskılarından daha çok KDP’nin baskısını çektik. KDP'nin yapacağı şey düşmanının önünü kesmektir” ifadelerini kullandı. 

DIŞ HABERLER

 

 


Etiketler : Mexmûr Kampı,