Merkel: Türkiye'nin AB üyeliğini öngörmüyorum

22 Tem 2021

AKP-MHP yönetimine desteğiyle bilinen Almanya Başbakanı Angela Merkel 'Türkiye'nin AB'ye üye olmasını beklemiyorum' açıklaması yaptı

Eylül 2021'deki genel seçimlerde başbakanlığı bırakacak olan Angela Merkel, düzenlediği son basın toplantısında Suriyeli mülteciler ve Türkiye ile ilgili değerlendirmede bulundu.

Merkel, Türkiye'nin çok sayıda Suriyeliyi ağırlayarak olağanüstü iş çıkardığını belirtti ve AKP-MHP yönetimini bu konuda takdir etti. 

Mülteci anlaşması kapsamında daha yakın iş birliği görmeyi umduğunu kaydeden Merkel, "Bu anlaşmanın devamı herkes için en iyisi" dedi.

AB üyeliği konusu

Merkel Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne katılması konusunda da şöyle konuştu: "Benim siyasi görüşümü ve Türkiye'nin AB'ye üye olmasını geçmişte ve halen öngörmediğimi biliyorsunuz. Yine de Türkiye ile yakın ilişkilerden yanayım. AB'nin mülteci anlaşmasının da savunucusu oldum. Gümrük birliğini de konuşmaya başladık."

3 milyar euro ek fon

Mülteciler için yapılan anlaşmalar dahilinde Türkiye'ye 3 milyar euro ek fon vereceğini de kaydeden Merkel, "Mülteciler insan, siyasi araç olarak kullanılmamalı" dedi. 

Merkel, Suriyeli mültecilere ev sahipliği yapan Türkiye'nin bu hususta olağanüstü başarı sergilediğini, AB'nin küçük ölçekte olsa da Ankara'yı desteklediğini ve anlaşmanın devamının ilgili tarafların çıkarına olacağını söyledi. 

Kaynak: euronews  


Etiketler : Türkiye'nin AB üyeliği, mülteciler, Almanya Başbakanı Angela Merkel,