Mehmet  Öcalan: Muhatap Öcalan, çözüm Meclis

25 Eyl 2021

Kürt sorununun çözümüne talip olan CHP’ye Dolmabahçe Mutabakatı’nı hatırlatan PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın kardeşi Mehmet Öcalan, muhatabın Öcalan olduğunu ve çözüm adresinin ise Meclis olduğunu söyledi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, Türkiye’nin en önemli meselesi olan ve yüz yıllık bir geçmişi bulunan Kürt sorununu dair “HDP ile çözebiliriz” çıkışında bulunması, siyasette PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın ismi etrafında başlayan muhataplık tartışmalarını beraberinde getirdi. Öcalan’ın kardeşi Mehmet Öcalan, Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarıyla başlayan Kürt sorununa dair çözüm ve muhataplık tartışmalarını değerlendirdi. Kürt sorununun çözülmesi için en büyük emeği Öcalan’ın verdiğini, hem halk hem de devletin bunu çok iyi bildiğini söyleyen Öcalan, “İmralı görüşmelerinde kayıtları, Sayın Öcalan’ın çözüme dair önerileri hala duruyor. Başkası kendisine yeni bir muhatap yaratacaksa, yaratsın. Kürt halkı muhatabı iyi tanıyor. Herkes vicdanlı olmalı. Muhatap belli, çözüm yeri de Meclis’tir. Bunu Sayın Öcalan da defalarca söyledi. Bu sorun Meclis’te çözülebilir. Onlar Sayın Öcalan’ı muhatap olarak görmeseler de Kürt halkı muhatap olarak görüyor. Sayın Öcalan ‘Bu sorunu tek başıma çözeyim’ demiyor, ‘Meclis’te birlikte çözelim. Üstüme ne düşüyorsa yapmaya hazırım’ diyor” diye konuştu. 

Öncelikli sorun tecrit

Sorunun çözümünde muhataplık tartışmalarından önce asıl gündemin “tecrit” olması gerektiğini vurgulayan Öcalan, “Bizim gündemimiz tecrit. Bir yıldan fazladır yüz yüze görüşmedik. İki defa telefonla konuştuk. En son 25 Mart’ta telefonla bir görüşme yaptık ve Sayın Öcalan ‘Siz de devlet de yanlış yapıyorsunuz. Bu kabul edilemez. Yasal bir dayanağı olmalı’ dedi. Türkiye’de her tutuklunun yasal, demokratik hakları var. Ancak Sayın Öcalan’ın hakları ayaklar altına alınmış. Bu kabul edilemez” dedi. 

CHP samimi olmalı

CHP’yi talip olduğu çözüm konusunda samimi adımlar atıp, tecride karşı çıkmaya davet eden Öcalan, “Türkiye’de birçok kurum var. Kimse çıkıp ‘İmralı adasında tutuklular var, onların da hakları var’ demiyor. Eğer demokratlarsa, Meclis’te bunu gündeme getirsinler. Bunu yapmadan çözümü konuşmak yanlış. Demokrasi herkese gerekli olan bir şey. Üç gündür herkes ‘muhatap kimdir?’ diye yazıyor. Herkes muhatabın kim olduğunu biliyor, bunu tekrarlamanın gereği yok. Muhatabı halk seçti” dedi. 

Muhatap Öcalan, çözüm Meclis

PKK Lideri Öcalan’ın 2013’te İmralı Heyeti ile yaptığı görüşmelerde izleme, hakikat ve akil insanlar komisyonlarının kurulmasını önerdiğini anımstan Öcalan, çözüm ve adımlar konusunda CHP’ye “Dolmabahçe’de bir mutabakat okundu. Mutabakatın maddelerinde çözüm vardı. Bir çözüm konuşulacaksa, buradan devam edilebilir. Hala muhatabın kim olduğunu konuşmak yanlış. Sadece Meclis’te çözüm olmaz. Meclis çözüm için büyük bir faktör ama bu savaşın aktörleri olmadan gerçek bir çözüm olmaz. Çözümün yolu İmralı ve Meclis’ten geçer” şeklinde konuştu.

Emrullah Acar - Müjdat Can URFA-MA 


Etiketler : Abdullah Öcalan, ÖCALAN,