Mardin’den Hakkari’ye yağma!

22 Eyl 2021

Çevre Düzeni planlarında yapılan değişiklikle köy sınırları içinde ihaleye çıkarılan maden alanlarının imar planları içine alınması ve demografik yapının değişimini amaçlayan binlerce hektar doğal alanın inşaat rantına açılması hedefleniyor

Mardin-Batman-Siirt-Şırnak-Hakkari, 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı (ÇDP)  09.09.2020 tarihinde onaylanmıştı. ‘Plansız Alanlar İmar Yönetmeliği’ doğrultusunda planların yürütülmesinin sağlanması amacıyla hazırlandığı iddia edilen yeni bir ÇDP değişikliği ise yine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 16.08.2021 tarihinde onaylandı. Mekânsal Planlar Yapım Yönetmeliği’nin 33. maddesi uyarınca 13.09.2021 tarihi itibariyle 30 (otuz) gün boyunca Şırnak Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün duyuru panosunda ve web sitesinde itirazlar için askıya çıkarıldı.

Demografik yapıya müdahale

Çevre Düzeni planlarında yapılan bu değişiklikle, özellikle bölgedeki köy sınırları içinde ihaleye çıkarılan maden alanlarının imar planları içine alınması ve demografik yapının değişimini amaçlayan binlerce hektar doğal alanın inşaat rantına açılması hedeflenirken, köylerde köylülerin kendi yaşam alanları için zaten görece zayıf olan inisiyatiflerinin tamamen ortadan kaldırılması amaçlanıyor.

MARDİN


Etiketler : Mardin,