Manchester United taraftarının isyanı

03 May 2021


Futbolun endüstriyelleştirilmesi ve sportif amatör ruhun örselenmesi tartışmaları arasında Avrupa Süper Ligi oluşturmaya çalışan zengin klupülerin yarattığı çalkantı tepkiler üzerine dinmiş gözükürken bu kez Manchester United taraftarları isyan etti 

Endüstriyel futbol, herşeyin parasal gelir ve reklam olarak kodlanmakta olduğu eleştirilerin arttığı, Avrupa zengin klüplerinin farklı bir Avrupa Süper Ligi oluşturma krizinin dumanları sönmeden Manchester United taraftarları ayaklandı.

Manchester United taraftarları 2 Mayıs Pazar günü beklenmedik şekilde sloganlar ve meşalelerle Old Trafford Stadyumu'na girdi. Manchester taraftarları Old Trafford stadı dışında ve içinde kulübün 2005'te satın alan Glazer ailesini protesto etti. Protestolar Liverpool ile oynanacak maçın ertelenmesine yol açtı.

Protestocuların büyük kısmı 20'li yaşlarda gençlerden oluşurken kadınlar ve yaşlı erkekler de destek verdi. 

Liverpool maçından önce stadyum dışında büyük bir protesto bekleniyordu fakat kimse taraftarların stada girip karşılaşmanın ertelenmesine yol açabileceğini düşünmüyordu. Ortaya çıkan görüntüler 16 yıl önce Manchester United'ı satın alan Glazer ailesine yönelik tepkilerin nasıl taştığını gösteriyordu. Perşembe günü bir grup taraftar kulübün antrenman tesislerine girmiş, Cumartesi ise Old Trafford stadının dışında bir protesto düzenlenmişti. 

149 yıllık klüp

Taraftarlar ABD merkezli Glazer ailesinin sadece parayı umursadığı ve yönettikleri 149 yıllık dünyaca ünlü kulübe duygusal bir yakınlıkları olmadığını düşünüyor. Aileyi eleştiren taraftarlar, eskiden kulübün borcunun olmadığını fakat ailenin yönetimine geçtikten sonra büyük bir borç altına girdiğini vurguluyor. Kulübün 4 Mart tarihli son verilerine göre toplam borcu 455 milyon sterlin.  2018'den bu yana kulübün menajerliğini yapan, geçmişte Glazerlara karşı kampanyaya katılmış olan ve Manchester United Taraftarlar Derneği'nin de üyesi olan Ole Gunnar Solskjaer de, aileyi eleştirmediği için bazı taraftarlarca kınanıyor.

Avrupa Süper Ligi krizi

İngiltere'deki altı büyük kulübün Avrupa Süper Ligi'ne katılacağını açıklamasından bu yana futbolun sermaye zincirlerine vurulmamış amatör ruhu için bir dizi protestolar oluyordu. Farklı klüplerin taraftarları açıklamalar yapıyor eylemler organize ediyordu. Büyük tekellerin satın aldığı bu zengin klüpler tepkiler üzerine kararlarından geri dönse de protestolar bitmedi. 

Kaynak BBC 


Etiketler : Endüstriyel futbol, Old Trafford stadyumu, Manchester United taraftarları, Avrupa Süper Ligi,