Manavgat’ta sorumlu iktidar!

29 Tem 2021

Manavgat’ta henüz bilinmeyen bir nedenle 4 noktadan başladığı iddia edilen orman yangını 15 km’lik bir alana genişlerken 3 kişinin yaşamını yitirdiği öğrenildi. Külliye müjdesi vermek için Kıbrıs’a 11 uçakla giden iktidar ise Manavgat’a ancak gecikmeli olarak 2 uçak gönderebildi

Antalya’nın Manavgat ilçesine bağlı Kalemler, Yeniköy, Çolaklı ve Evrenseki mahallelerinin kuzey kısımlarında olmak üzere dört noktada başlayan yangın, yerleşim yerlerine kadar sıçradı. Yangının dört ayrı noktada başlamış olduğu belirtilirken sabotaj ihtimali üzerinde duruluyor. İlk yangın haberi kırsal Yeniköy Mahallesi’nden geldi. Ormanlık alanda saat 12.00 sıralarında başlayan yangın, rüzgarın etkisiyle hızla büyüdü. Bölgedeki zeytinlik, defne ve badem bahçelerinin kül olduğu yangın yerleşim alanlarına kadar genişledi. Ortaya çıkan tehlike nedeniyle Yeniköy, Evrenseki ve Kalemler mahalleleri boşaltıldı.

3 kişi yaşamını yitirdi

Yangınla ilgili açıklama yapan AFAD, söndürme çalışmalarının 2 uçak, 8 helikopter, 50 arazöz ve 2 dozer ile yürütüldüğünü belirterek, Yeniköy ve yakınındaki yerleşim yerlerinden, ormana yakın bölgelerdeki evlerin Jandarma tarafından tahliye edildiğini söyledi. Yangının alevleri yerleşim yerlerine sıçradı, onlarca ev kül olurken, 4 mahalle boşaltıldı. Yangında 3 kişinin yaşamını yitirdiği belirlenirken, 62 kişi dumandan etkilendi. Alevlerin arasında kalan 3 kişi yanık, 2’si kırık, 57 kişi ise dumandan etkilenmeleri nedeniyle tedavi altına alındı.

Erdoğan gaz yaktı!

Tarım ve Orman Bakanı B. Pakdemirli, Dışişleri Bakanı M. Çavuşoğlu ile Kültür ve Turizm Bakanı M. N. Ersoy yangın alanına gelirken, Cumhurbaşkanı R.T. Erdoğan ise Karadeniz’de gaz sondajından çıkarılan gazı yakmakla meşguldü. Yangınla ilgili en dikkat çekici açıklama ise Turizm Bakanı M. N. Ersoy’dan geldi. Ersoy, yangının turizm bölgelerine ulaşmadığını belirterek ‘yüreklere su serpmekle’ yetindi. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek ise yangının 4 ayrı noktada çıkmasının oldukça düşündürücü olduğunu iddia eden bir açıklama yaptı. Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen de bölgede bugüne kadar yaşanan en büyük yangın olduğunu söyleyerek, “Yangın 15 kilometrelik alana yayılmış durumda” olduğunu söyledi.

Yangınlar Allah’a emanet!

Yaz sıcaklarının bastırmasıyla birlikte Türkiye coğrafyasının dört bir yanındaki ormanlar yine yanmaya başladı. Bingöl, Kaş, Dalaman, Tarsus ve Marmaris’te orman yangınları çıktı. Batı bölgelerinde çıkan yangınlarda helikopterler, yüzlerce arazöz, iş makineleri ve itfaiye araçlarıyla müdahale edilirken, Kürt coğrafyasında ise yangınlar seyrediliyor. Halkın yangınları söndürme çabaları ise genellikle engelleniyor. Helikopterlerin orman yangınlarında yeterli başarıyı sağlayamamasına rağmen Türk Hava Kurumu’nun (THK) yangın söndürme uçaklarını yok sayıp uçak için kiralama ihalesine çıkılmış olması ise dikkat çekiyor. Yapılan ihale sonrası uçakların 1 Haziran’da göreve başlamaları gerekirken haziranda çıkan yangınlarda uçaklar görülemedi. İlk defa çok geç saatlerde Manavgat’ta 2 uçak ortaya çıktı.

Bakanlık THK’yi yok sayıyor

Türk Hava Kurumu’nun (THK) bakımları yapılmış, 7-8 yıl parça garantisi verilmiş olan ve uçuşa hazır 6 uçağını ihalelere sokmayan bakanlık uçak tedariki için yurt dışına ihale açarken günlüğü 1milyon 300 bin liraya Rus Beriev 200 tipi uçak kiraladı. Orman yangınlarına müdahalede en etkili araçlardan biri olan THK’ye ait yangın söndürme uçakları, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın THK’yi yok sayması nedeniyle kullanılamazken, son yıllarda orman yangınları bir felakete dönüşmüş durumda.

Yunanistan’ın 27 uçağı var

Türkiye’de Türk Hava Kurumu’na (THK) ait 9 adet yangın söndürme uçağı bulunuyor ve 6 uçak kullanılabilir nitelikte hangarlarda duruyor. Cumhurbaşkanlığı’na ait 8 uçağın olmasına karşın Türkiye’nin yangın söndürme uçağının olmaması dikkat çekiyor. THK uçakları devredeyken Yunanistan’da yaşanan orman yangınına uçak göndermeye hazır olduğunu söyleyen iktidarın Türkiye’de yaşanan orman yangınlarına seyirci kalmayı tercih etmesi manidar bir durum. Bu arada Yunanistan’ın 27 uçaklık yangın söndürme filosunun olduğunu da hatırlatmak gerekiyor. EKOLOJİ SERVİSİ

İktidar sorumlu yaratma peşinde

AKP iktidarı maden, enerji, imar, turizm vb. yağmalar üzerinden ormanların katliamına yol açarken yaşanan yangınlardaki vurdumduymazlığını birilerinin üzerine yıkıp kendi sorumluluğundan sıyrılıp algı yaratma peşinde olduğu izlenimi ortaya çıkmış durumda. Yangın sönüdrme uçakları temin etmek yerine 8 uçakla Kıbrıs’a gidip külliye müjdesi veren iktidarın yaptığı savurganlıkla birçok yangın söndüme uçağı almak mümkünken bu konuda adım atmıyor olması önemli bir sorun olarak görülüyor.

HABER MERKEZİ


Etiketler : Manavgat orman yangını,