Manavgat'ta ırkçı gruplar Kürtlere saldırıyor

01 Ağu 2021

Manavgat'ta orman yangını sonrası gerekçe olarak Kürtleri gösteren paylaşımların ardından Kürtlere saldırı olduğu belirtiliyor. Manavgat Belediye Başkanı Sözen ise yaptığı paylaşımla olayı doğruladı

Türkiye'nin birçok noktasında başlayan orman yangınları giderek artıyor. Antalya'nın Manavgat ilçesinde başlayan orman  yangını da onlardan biri. Yerleşim alanlarıa sıçrayan yangından kaynaklı şimdiye kadar 5 kişi yaşamını yitirdi, 400'e yakın kişi yaralandı. Bin 200 hektat ormanlık alanın yanmasına neden olan yangında ormanda yaşayan canlılar da yaşamını yitirdi. 

Geçtiğimiz günlerde sosyal medya üzerinden başlayan paylaşımlar sonrası yangının gerekçesi olarak Kürtler gösterildi. Kente bağlı kırsal mahallelerde sılahlı ve sopalı şekilde yoldan geçenlere kimlik kontrolü yapan ırkçı gruplar, Kürt olduğunu düşündükleri kişilere saldırdı.

Belediye Başkanı da açıkladı

Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, dün yaptığı açıklamada yangından faydalanmak isteyen provokatörlerin olduğunu söyledi. Sözen Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "şüpheli" yakalama adı altında asılsız ihbarlardan yola çıkarak, sokaklarda kimlik kontrolü yapan, yol kesen, havaya ateş edenlerin olduğuna dikkat çekti

Silah sesleri duyuluyor

Irkçı grupların yol kesme ve saldırı anlarına ilişkin çekilen bazı görüntüler de sanal medya kullanıcıları tarafından paylaşılmaya başlandı. Dün gece yaşandığı öğrenilen bir saldırıya ilişkin görüntüde, ırkçı grubun silah ve sopalarla bir kişiyi kovaladıkları görülüyor. 

Akseki Mahallesi'nde çekildiği belirtilen bir başka görüntüde ise, iki kişinin ellerinin arkadan bağlı olduğu ve saldırgan bir kişinin elindeki silahı yerde yatan kişilere uzatarak, 4 el ateş ettiği görülüyor.  “Akseki köyünde dayımın biri yakalamış ikisini gerekeni yapmış Allahını severim senin” yazısıyla paylaşılan görüntüde kalabalık bir grubun olduğu ve silah seslerinin ardından çığlık atıldığı duyuluyor. 

Linç girişimi

Irkçı grupların, yol kontrolünde plaka kontrolü de yaptığı öğrenildi. Manavgat’ın farklı bir bölgesinde yol kesen bir grup, orman yangınına müdahale etmeye gelen bir kişinin kullandığı aracın plakasını Diyarbakır plakası ile karıştırdı. Grup, plakanın Denizli plakası, kişinin de Denizlili olduğunu anlaması üzerine saldırılarına son verdi.  

Öte yandan Konyalı bir yurttaşın, çalıştığı işyerinin aracını yangın bölgesinden çıkarmak için gittiği sırada ırkçı bir grup tarafından durdurulduğu ve linç edilmek istenildiği öğrenildi. Irkçı grubun, Konyalı yurttaşın Kürt olmadığını belirtmesi üzerine serbest bırakıldığı öğrenildi.  

Belediye başkanından ırkçı paylaşım

Ayrıca, Bilecik Pazaryeri Belediye Başkanı Zekiye Tekin'in sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım tepki topladı. Tekin'in paylaşımında HDP logosunun yer aldığı görselin üzerinde temsili bir yangın görülürken, paylaşımda "Bu ülkede yanması gereken tek ağaç budur" yazısı yer alıyor.

HABER MERKEZİ


Etiketler : Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, Manavgat orman yangını, Manavgat'ta kürtlere saldırı,