Mali-Fransa hattında paramiliter Rus Wagner krizi

16 Eyl 2021

Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkerinde kanlı olaylara karışan paramiliter Wagner grubu Ağustos 2020'de ordunun darbe yaptığı Mali'de tartışma yarattı

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, Mali’de iktidardaki askeri cunta ile paralı askerlerden oluşan Rusyalı "Wagner grubu" arasındaki herhangi bir anlaşmanın ülkedeki Fransız gücü varlığıyla bağdaşmayacağını söyledi.

AFP’nin Fransız kaynaklara dayandırdığı haberine göre, Mali’de Ağustos 2020'deki askeri darbenin ardından kurulan asker ağırlıklı geçiş hükümetinin, ordunun eğitimi ve üst düzey yetkililerin korunması için Rus paramiliter Wagner grubu ile bin paralı askerin ülkeye gönderilmesini öngören bir anlaşma imzalamayı düşündüğü iddia edildi.

Mali’deki yetkililer Rus grupla görüştüklerini ancak herhangi bir anlaşma imzalanmadığını vurguladı.

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, Ulusal Meclis Dış İlişkiler Komitesi’nde yaptığı konuşmada, “Mali’de bu tarz bir grubun müdahalesi, Mali’nin bölgedeki ve uluslararası ortaklarının faaliyetleriyle çelişecektir” dedi. 

Le Drian, Wagner üyelerinin Suriye ve Orta Afrika’daki paralı askerlerinin aşırılıkları olduğunu vurgulayarak, Orta Afrika’da onlarla yapılan anlaşmanın güvenlik durumunun bozulmasına yol açtığına dikkat çekti.

Fransa Savunma Bakanı Florence Parly de, Mali ile Wagner Grubu arasındaki herhangi bir anlaşmanın, Fransa’nın Sahel bölgesinde 8 yıldır devam eden askeri müdahalesinin devamı için ciddi endişe ve çelişki kaynağı olacağını dile getirdi.

Parly, “Malili yetkililer Wagner grubuyla bir anlaşma imzalarsa, bu durum endişe verici olduğu gibi Sahel ülkelerini desteklemek için yıllardır yaptığımız her şeyi anlamsız kılar” diye konuştu.

IŞİD operasyonu

Bu arada IŞİD'in Sahraaltı Afrika'daki (Sahel) liderlerinden Adnan Abou Walid al-Sahraoui'nin, Mali'de konuşlu Fransız Barkhane güçlerince öldürüldüğü açıklandı. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Sahraoui'nin, Fransız kuvvetlerince öldürüldüğünü iddia etti. Bunun, Fransa'nın Sahel'de yürüttüğü mücadelenin başarısı olduğunu kaydeden Macron, Fransız halkının, bölgede hayatını kaybeden ve yaralanan Fransız askerleri ile ailelerini hatırlarına getirdiğini kaydetti. Macron, "Afrikalı, Avrupalı ve Amerikalı partnerlerimizle bu mücadelemizi sürdüreceğiz" dedi.

Fransa Savunma Bakanı Florence Parly de Twitter'dan, Adnan Abou Walid al-Sahraoui'nin Barkhane kuvvetlerince öldürüldüğünü aktararak, bunun, uzun soluklu bir çalışmanın neticesi olduğunu belirtti. 

 

Paramiliter Wagner Grubu

Rusya yasalarına göre yasak olmasına rağmen Vladimir Putin yönetimi, dış politika aracı olarak Wagner Grubu'nu kullanıyor. Paramiliter Wagner Grubu; Kırım, Ukrayna, Suriye, Libya, Sudan, Orta Afrika Cumhuriyeti, Libya, Zimbabve, Angola, Madagaskar, Gine, Gine Bissau, Mozambik gibi ülkelere yayıldığı kaydediliyor.

Wagner Grubu'nun Arap İsyanlarının başladığı dönemde GRU Spetsnazı Yarbayı Dmitri Utkin tarafından kurulduğu kaydediliyor. 

Paralı askerlerin Rusya Başkan Vladimir Putin ile yakın olan oligarklardan Yevgeni Prigojin tarafından finanse edildiği basına yansımıştı. 

Wagner, çatışmalara giriyor, yerel orduları eğitiyor, bazı isimleri korumakla görevlendiriliyor, altın, elmas, uranyum gibi maden alanrını korumakla görevlendiriliyor. 

2008 Dera Zor bombardımanı

ABD uçakları Şubat 2018'de Suriye'de Dera Zor'da bombardıman yapmış, yüzlerce Wagner unsuru öldürülmüş, yüzlercesi yaralanmıştı. Yaralılar uçaklarla Rusya'ya taşınmıştı. Ancak Putin yönetimi resmi olarak sahiplenememiş, sessiz kalmış ve karşılık vermemişti.

Eho Moskvı radyosunun internet sitesinde ise devlet başkanı Vladimir Putin’e açık mektup yazan muhalif politikacı Grigoriy Yavlinskiy, trajik durumun açıklanmasını ve hesap verilmesini istemişti.

Ağustos 2020 darbesi

Mali'de 18 Ağustos 2020'deki darbeyle Cumhurbaşkanı İbrahim Boubacar Keita devrilmişti.  İbrahim Boubacar Keita 1994 ile 2000 yılları arası başbakanlık yaptı. 2002-2007 arası Mali Millet Meclisi Başkanlığı yaptı. Temmuz-Ağustos 2013'teki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde cumhurbaşkanı seçildi, Ağustos 2020'de askeri darbeyle devrildi. 

PARİS- BAMAKO


Etiketler : Wagner Grubu, Mali,