Mahkeme beraat gerekçesini açıkladı: Hakim niyet okuyamaz

06 Tem 2020

DBP önceki dönem Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel hakkında verilen beraat kararının gerekçesini açıklayan mahkeme “Hakim, niyet okuma yöntemiyle hareket edemez” dedi

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) önceki dönem Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel hakkında Silivri 2'nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde “Kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşleri düzenleme, yönetme ve bunların hareketlerine katılma” iddiasıyla açılan davada verilen beraat kararının gerekçesi açıklandı.

19 Haziran'da görülen karar duruşmasında Tuncel, bir milletvekili olarak duruşma salonu önünde olduğunu ve konuşmasının suç teşkil etmediğini belirtmişti.

Mahkeme heyeti kararında Tuncel’in Silivri Ceza İnfaz Kurumu yerleşkesi içinde bulunan 15'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nin duruşma salonu önünde bulunan alana geldiği ve yaptığı konuşmada kalabalığa hitaben ''Yarın saat dokuzda burada buluşuyoruz, biz yarın sabah daha güçlü bir şekilde burada olacağız" şeklinde konuşmasından kaynaklı dava açıldığını hatırlattı.

Suç unsurundan söz edilemez

Mahkeme heyeti kararında Tuncel’in çağrısının kişileri kanunsuz ve izinsiz olarak toplanmaları ve gösteri yapmalarına çağrı yaptığı yönünde somut bir çıkarım yapılamadığı, duruşmaların halka açık, aleni bir şekilde yapıldığı, sanığın da orada bulunan kişilere yönelik duruşmaları takip amacıyla çağrı yaptığını beyan etmesi karşısında, iddianame anlatımı itibariyle suç unsurunun varlığından söz edilemeyeceğine dikkat çekti.

Heyet, Yargıtay kararlarına atıfta bulunarak, "Hakim, niyet okuma yöntemiyle hareket edemez. Yorum, ancak kıyas yasağını ve suçta ve cezada kanunilik ilkelerini aşmayacak şekilde yapılabilir” diye belirtti.

Tuncel hakkında 2012 yılında Silivri’de görülen KCK Ana davası duruşması sonrasında yaptığı konuşmadan kaynaklı 2017 yılında dava açılmıştı.

Kaynak: MA


Etiketler : Sebahat Tuncel,