Londra Zirvesi'nden Rusya bildirisi: Askerlerini çek

05 May 2021


İngiltere, Almanya, ABD, Fransa, İtalya, Japonya ve Kanada'nın yer aldığı G7 ülkelerinin dışişleri bakanlarının Londra Zirvesi'nden Rusya bildirisi çıktı: "Kurallara dayalı uluslararası düzeni tehdit eden Rus davranışlarının caydırılması için ortak imkanlarımızı ve ortaklarımızın imkanlarını güçlendirmeye devam edeceğiz."

İngiltere, Almanya, ABD, Fransa, İtalya, Japonya ve Kanada ortak açıklama yaparak Rusya için "olumsuz", "sorumsuz" ve "istikrarsızlaştırıcı" ifadeleri kullanıldı. Rusya'ya Ukrayna sınırından ve Rusya tarafından 2014'te işgal edilen Kırım'daki gerilimi düşürmesi ve askerlerini geri çekmesi çağrısı yapıldı. Yaptırım tehdidi de geldi. 

İngiltere, Almanya, ABD, Fransa, İtalya, Japonya ve Kanada'nın yer aldığı G7 ülkelerinin dışişleri bakanları, 4 Mayıs'ta Londra'da toplandı. 

Toplantı sonrasında 7 ülke son haftalarda "Donbass" ve "personan non grata" krizlerinin yaşandığı Rusya'ya karşı ortak bildiri yayınladı.

7 ülkenin bildirisinde, “Bölgesel krizlerin ve iklim değişikliği, silahların kontrolü, silahsızlanma ve silahların yayılmasının önlenmesi, barışçıl, sürdürülebilir ekonomik kalkınma ve Kuzey Kutup bölgesinde çevreyi koruma gibi ortak menfaat teşkil eden sorunların çözümü konusunda Rusya ile etkileşimde olmaya devam edeceğiz” ifadelerine yer verildi. Ülkeler “Rusya ile istikrarlı ve öngörülebilir ilişkilere ilgi duyduklarını" ifade etti. 

'Uluslararası düzeni tehdit ediyor'

Rusya'nın tehdit olduğunun kaydedildiği bölümde iste “Bununla birlikte siber alan güvenliği ve dezenformasyon dahil olmak üzere, kurallara dayalı uluslararası düzeni tehdit eden Rus davranışlarının caydırılması için ortak imkanlarımızı ve ortaklarımızın imkanlarını güçlendirmeye devam edeceğiz” denildi.

G7 üyeleri, Rusya yönetimine Ukrayna sınırında ve Rusya tarafından 2014'te işgal edilen Kırım'da "gerilimi hafiflet" ve "askerleri geri çek" çağrısında bulundu. 

'Yaptırım uygulayacağız'

Ülkelerin ortak bildirisinde yaptırım tehdidi de yer aldı: “Ayrıca yaptırımları uygulamaya koyma niyetindeyiz ve yaptırımların süresinin, Rusya'nın Minsk Anlaşmaları kapsamındaki yükümlülüklerini tam olarak yerine getirmesine ve Kırım'ın Ukrayna'ya iade edilmesine bağlı olduğunu hatırlatırız.” 

G7, Ukrayna'nın Kırım’ın iadesi konusunu gündeme getirmeyi planladığı "Kırım Platformunu" oluşturma girişimini de desteklediğini ilan etti.

G7 dışişleri bakanlarının Rusya’nın "olumsuz, sorumsuz ve istikrarsızlaştırıcı" davranışlar sergilemeye devam etmesinden endişe duydukları ifade edilen açıklamada, “İnsan hakları durumunun kötüleşmesi, muhalefet, insan hakları savunucuları, bağımsız sivil toplum ve medya üzerindeki sistematik baskı kurulması konusunda derinden endişeliyiz” ifadeleri de kullanıldı.

LONDRA.


Etiketler : G7 Zirvesi, RUSYA, G7 Londra Zirvesi, G7 ülkeleri,