Libya’da ateş büyüyor

08 Haz 2020

UMH Başbakanı Sarrac’ın Ankara ziyareti sonrası Zafer Yolları Harekatı başlatan Trablus güçleri yeni yerler ele geçirdi. Rus Wagner’in Libya’ya savaşçı sevkiyatını arttırdığı iddia edildi

Trablus merkezli Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH), TSK-SMO (Suriye Milli Ordusu) havadan TSK SİHA’ları desteğiyle Tobruk hükümetine bağlı Libya Ulusal Ordusu (LUO) karşısında Sirte cephesinde ilerlerken, Rusya’nın Suriye’den sevkiyatı artırdığı haberleri geliyor.

Libya’da Tobruk, Rusya, Mısır, BAE cephesi ile Trablus, Türkiye, Katar cephesi arasındaki savaş yeni hamlelerle derinleşiyor. Devrik Muammer Kaddafi’nin doğduğu kıyı kenti Sirte’nin güneyindeki Carif ve El-Kıbeybe bölgelerinin, 6 Haziran’da başlayan Zafer Yolları Harekatı UMH güçlerince ülkenin doğusundaki Tobruk’a bağlı Halife Hafter’e komutasınfaki güçlerden alındığı basına yansıdı. Koruma Operasyon Biriminin açıklamasına dayandırıldı. Sirte kentine doğru hareket halinde olan Türk askeri ve Suriyeli üyelerinin bulunduğu konvoyu vurduğu iddiaları da basında yer aldı.

Rus ajan açıklaması

Bu arada Trablus tarafından yürütülen Öfke Volkanı Operasyonu Basın Birimi’nden yapılan açıklamada, ülkede Temmuz 2019’da yakalanan Maxim Shogali ve Samer Suefan isimli iki Rus ajanın Yevgeni Prevogen’in sahibi bulunduğu “Vlevsky Astrov” şirketinde çalıştıkları ve Libya’daki askeri ve ekonomik durum hakkında üslerine raporlar hazırladıklarının belirlendiği öne sürüldü. Kaddafi’nin oğlu Seyfülislam Kaddafi ile birden fazla kez görüştüklerinin tespit edildiği aktarılan açıklamada, Astrov şirketinin, Libya’da olası seçimi Rusya’ya yakın isimlerin kazanması için çalışmalar yaptığı iddia edildi. Reuters haber ajansı da, Rus özel güvenlik şirketi Wagner tarafından Libya’ya gönderilen Suriyeli savaşçı sayısının Mayıs’ta büyük oranda arttığını iddia etti. Öte yandan ocaktan bu yana kapalı olan ülkenin güneyindeki Eş-Şerara petrol sahasında üretimin yeniden başladığı duyruldu.

SİRTE


Etiketler : UMH, Libya, Hafter,