Libya’da arayışlar hızlandı

03 Tem 2020

Libya’da Sirte ve Cufra’daki askeri üsleri ve petrol Hilali’ni ele geçirmeye çalışan Türkiye destekli UMH-SMO güçlerinin ilerleyişi durdurulurken, Rusya, Fransa, ABD, Trablus ve Tobruk cephesiyle yoğun trafiğe girdi

Rusya Başkanı Vladimir Putin, kendisine 2036’ya kadar koltukta kalma yetkisi veren anayasayı referanduma götürdükten hemen sonra Libya dosyasına yeniden el attı. ABD heyeti, Halife Hafter temsilcileriyle görüşerek, Rusya ve paramiliter Wagner uyarısı yaptı.

Libya Ulusal Ordusu (LUO veye LNA) Komutanı General Halife Hafter’i destekleyen Tobruk’taki Temsilciler Meclisi’nin Başkanı Akile Salih, görüşmeler yapmak üzere Moskova’da ağırlandı. Rusya ajansı Sputnik’e konuşan Temsilciler Meclisi Sözcüsü Abdullah Bilhak, Akile Salih’in 3 Temmuz’da Moskova’ya gittiğini belirtti. Bilhak, Salih’e Libya’nın doğusundaki hükümetin dışişleri bakanının eşlik ettiğini kaydetti.

Salih’in Moskova’daki temasları sırasında Mısır’ın Libya’ya ilişkin inisiyatifini, Berlin’deki Libya Konferansı’nda alınan kararları istişare etmesi bekleniyor. Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian da 2 Temmuz’da Trablus Hükümeti Başbakanı Fayiz es-Serrac’la telefonda görüştü. Le Drian, “Fransa’nın Libya’ya her türlü dış müdahaleyi tüm yönleriyle reddettiğini” vurguladı. Trablus merkezli Türkiye, Katar gibi güçlerin desteklediği UMH-Suriye milli Ordusu grupları Sirte ve Cufra’yı, Petrol Hilali alanını, petrol ihracat limanlarını ele geçirmek için harekat başlatmıştı. Son günlerde bu güçlerin ilerleyişi Rusya’nın yeniden ağırlığını koymasıyla durduruldu.

4 Haziran’da UMH Başbakanı Fayez El Sarrac Ankara’da Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la görüştü. 24 Haziran’da İtalya Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio ile Trablus’a giderek Trablus yönetimi Başbakanı Fayiz es-Serrac ile görüşmüştü.

Wagner ve petrol uyarısı

Bu arada ABD yönetimi çarşamba günü Halife Hafter temsilcileriyle görüşerek, Rus paramiliter güç Wagner ile olan ilişkileri ve petrol sahalarını kapatma girişimleri konusunda uyardığı belirtildi. NTV haberine göre ABD Dışişleri Bakanlığı, yazılı açıklamada görüşmenin video konferan yöntemiyle yapıldığını duyurdu. ABD’li delegenin ateşkesin sağlanması ve BM öncülüğündeki müzakerelere dönülmesi çağrısında bulunduğu belirtilirken, şu ifadelere yer verildi: “ABD heyeti, LNA’nın Rus Savunma Bakanlığına bağlı vekil grup Wagner ile olan ilişkisi ve Libya’daki petrol sahalarını kapatmasının ABD ve Libya’nın çıkarlarına aykırı olduğunu vurguladı. Bu, Libya’nın bağımsızlığına zarar verdiği gibi iç savaşı arttırarak kritik petrol rezervlerinin zarar görmesine yol açabilir.”

MOSKOVA-TOBRUK


Etiketler : Akile Salih, Moskova, Libya,