Libya yüzlerine söyledi: Çekilin

03 May 2021


Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Org. Yaşar Güler Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, MİT Başkanı Hakan Fidan gittikleri Libya'da "çekilin" şokuyla karşılaştı 

Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Org. Yaşar Güler Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, MİT Başkanı Hakan Fidan Libya’nın başkenti Trablus’ta görüşmeler yaptı. Libyalı bakandan görüşmede çarpıcı bir talep geldi. 

Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Org. Yaşar Güler Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, MİT Başkanı Hakan Fidan, Irak yönetiminin notalı protestosuna neden olan Federe Kürdistan'daki askei üs ziyaretlerinin ardından 3 Mayıs'ta Libya'nın başkenti Trablus'ya gittiler. Libya Başkanlık Konseyi üyeleriyle,  Libya Başbakanı Abdulhamid Dibeybe ve dışişleri bakanıyla görüşüldü.  İki ülke arasında bulunan deniz yetki alanları anlaşması ve bundan sonra atacakları adımlar, ekonomik işbirliği, Libya'nın yeniden inşası ikili ticaret ilişkileri ele alındı.

DW'nin haberine göre Çavuşoğlu "Trablus'a saldırılar karşısında Libya'nın meşru hükümeti bazı ülkeleri biz dahil, davet etti. Bu çağrıya sadece Türkiye olumlu cevap verdi. Güvenlik ve askeri işbirliği mutabakat muhtırası kapsamında Libya'ya sağladığımız destek iç savaş, kardeş kavgası ve insanlık dramını önledi" dedi.

Libya Dışişleri Bakanı Necla el Menguş ise "(Türkiye'ye) Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi kararlarının tüm hükümlerini hayata geçirmek üzere adımlar atma ve Libya topraklarındaki tüm yabancı güçlerin ve paralı askerlerin çıkartılması için işbirliği çağrısı yapıyoruz" dedi. 

Çavuşoğlu ise ortak basın toplantısında Libya'daki Türk güçlerinin daha önce yönetimde olan Ulusal Mutabakat Hükümeti ile varılan askeri eğitim anlaşmasının bir parçası olduğunu söyledi. Çavuşoğlu "Yasal varlığımızı bu ülkede para için savaşan yabancı paralı savaşçı gruplarla eşitleyenler var" diye konuştu.

Paramiliter güçler

Libya'daki yabancı güçlerin ve paramiliter askerlerin sayısının 20 binden fazla olduğu tahmin ediliyor. Türkiye, Rusya, Mısır, Suudi Arabistan gibi ülkeler Libya'ya paramiliter güç yığmıştı. BM Güvenlik Konseyi diplomatlarının verdiği bilgilere göre bunların 13 bini Suriyeli 11 bini ise Sudanlı. Ülkede ayrıca Rus ve Çadlı savaşçılar bulunuyor.Libya, 2011 yılında NATO destekli güçlerce Muammer Kaddafi'nin devrilmesi sonrasında siyasi bir kaosun içine sürüklenmişti. Petrol zengini olan ülke doğu ve batıda birbirine rakip iki yönetim arasında bölünmüş ve yabancı ülkelerin desteğini arkasına alan farklı silahlı gruplar arasında çatışmalara sahne olmuştu. Libya'da Trablus ve Tobruk-Bingazi'de iki iktidar ve iki ordu ortaya çıkmıştı. TSK ve Suriye Milli Ordusu ittifakı Trablus'a destek veriyordu. Rus Wagner grubu da Mısır ve Suudi Arabistan desteğiyle Toruk-Bingazi güçlerine destek veriyordu.

Hafter ile görüşme

Bu arada Muhammed el-Menfi Başkanlığındaki Libya Başkanlık Konseyi, ülkenin doğusu ve batısındaki askeri kurumları birleştirmek için Tobruk'ta Libya Ulusal Ordusu (LUO) Komutanı Halife Hafter ile görüşmüştü. Başkanlık Konseyi üyei Musa el-Kuni, ülkenin doğusundaki ve batısındaki askeri kurumları birleştirme çabaları çerçevesinde 1 Mayıs Cumartesi, Halife Hafter ve Birleşmiş Milletler (BM) Libya Özel Temsilcisi Jan Kubis ile bir araya geldi. 

Libya Temsilciler Meclisi (TM) Başkanı Akile Salih de bir süredir bazı anlaşmazlıklar yaşadığı Halife Hafter ile Libya’nın doğusunda bulunan Kubbe kentindeki ofisinde görüştü. Salih ofisi tarafından yayınlanan açıklamasında Ulusal Birlik Hükümeti Başkan Yardımcısı Ramazan Bucenah’ın da katıldığı toplantıda ülkedeki son gelişmelerin ele alındığını kaydetti.

Genel seçim hesabı

2021'de Trablus ve Tobruk yönetimleri BM arabuluculuğuyla anlaştı, Trablus'ta Türkiye'nin deniz yetki alanı anlaşması yaptığı Ulusal Mutabakat Hükümeti dağıtılmış ortak ulusal birlik hükümeti kurulmuştu. Anlaşma gereği Libya'da 24 Aralık 2021'de bir genel seçim yapılması hedefleniyor. Ancak gerilim tam bitmediği için seçimin olmaması ihtimali de bulunuyor. TRABLUS


Etiketler : Mevlüt Çavuşoğlu, Necla el Menguş, Libya paramiliter askerler,