Leyla Güven: Mücadelenin her aşamasında var olacağım

05 Haz 2020

Milletvekilliğinin düşürülmesinin ardından tutuklanan Leyla Güven cezaevinden mesaj göndererek, 'Kürt halkı özgürlüğü alıncaya kadar mücadelenin her aşamasında var olacağım' dedi

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkâri Milletvekili Leyla Güven ile HDP Diyarbakır Milletvekilli Musa Farisoğulları, vekilliklerinin düşürülmesi ardından dün gece saatlerinde tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Leyla Güven, Diyarbakır Kadın Kapalı Cezaevine, Musa Farisoğlulları ise Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi’ne gönderilirken, koronavirüs (COVİD-19) tedbirleri kapsamında Leyla’nın 14 gün tek başına bir odada kalacağı avukatları tarafından belirtildi.

Leyla Güven, cezaevinden JinNews'e gönderdiği mesajda, “Halkımızın yüreği ferah olsun. Gecenin en karanlık anı gündüze en yakın olan andır. Bizde başarmaya çok yakınız. Zor durumda olan bizler değiliz” dedi.

‘Varlığı inkâr edilen bir halkın temsilcileriyiz’

Cezaevinden gönderdiği mesajda,“Bizler kimliği, kültürü ve varlığı inkâr edilen bir halkın temsilcileriyiz” diyen Güven, mücadelelerine varını, yoğunu, maddi ve manevi her şeyini feda eden bir halkı, temsil etmenin hiç de kolay olmadığını ifade etti.

Leyla Güven, mesajın devamında şu sözlere yer verdi:

“Ama biz Kürt kadınları olarak Paris’te Sara, Rojava’da Arin Mirkan, Başur’da Avesta Xabur olup direnerek var olduk ve ayakta kaldık. Her şeye rağmen mücadele eden bir mirasın ardıllarıyız. Kürt halkını temsil etmek için vekil olmak şart değildir. Tıpkı bizden önceki yoldaşlarımız gibi yaşamın her alanında mücadelemizi sürdüreceğiz.

Bir Kürt kadını olarak halkımıza sözümdür. Kürt halkı özgürlüğü alıncaya kadar mücadelenin her aşamasında var olacağım. Başta Hakkâri halkı olmak üzere tüm halkımıza sevgi ve saygılarımı gönderiyorum. Halkımızın yüreği ferah olsun. Gecenin en karanlık anı gündüze en yakın olan andır. Bizde başarmaya çok yakınız. Zor durumda olan bizler değiliz.”

Kaynak: JinNews


Etiketler : vekilliklerin düşürülmesi, Leyla güven,