Lazca paylaşımlara gözaltı

14 Haz 2021

Devrimci Lazlar Grubu, bazı üyelerinin Lazisten dedikleri ve Lazca paylaşımlar yaptıkları gerekçesiyle gözaltına alındığını ve baskı gördüklerini söyledi. Duruma tepki gösteren Devrimci Lazlar, "Anadil haktır yasaklanamaz" dedi

Devrimci Lazlar Grubu bazı üyelerinin baskı gördüğü ve gözaltına alındığını söyleyerek yaşananlara tepki gösterdi.

Genağa Karafazlı'nın haberine göre; Devrimci Lazlar Grubu Asim Yazıcı ve Şükrü Mısırlıoğlu, arkadaşlarının Lazistan dediklerini ve Lazca paylaşımlar yaptıkları için gözaltına alındıklarını belirterek açıklama yaptı. 

'Anadil haktır yasaklanamaz'

Devrimci Lazlar Grubu açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

 “Lazlar ve dostları, her geçen gün devrimci Lazlar üyelerine polis sıradan gerekçelerle baskısı, gözaltılar, davalar artarak sürmekte. Devrimci Lazlar sayfasına üye olmak, Cihan Alptekin'i ölüm yıldönümünde Lazca anmak, Metin Lokumcu’ yu , 1 mayısı ve 8 martı Lazca anmak suç değildir! Ana dil haktır yasaklanamaz”

Devrimci Lazlar halktır, Lazların olduğu her yerdedir. Dilimizi kullanmaktan, Laz, Lazca, Lazlık, Lazistan üzerine yazmaktan, yaklaşık 1 yıldan beri Devrimci Lazlar üzerine sıradan gerekçelerle baskılar uygulanmaktadır. Lazlıktan asla taviz vermeyeceğiz ve örgütlenmekten hiçbir şekilde asla vazgeçmeyiz çünkü ana dili konuşmak en temel insan hakkıdır”

HABER MERKEZİ

.


Etiketler : Devrimci Lazlar Grubu,