‘Lahey’e başvuracağız’

25 Eyl 2021

Türkiye’de işkenceye maruz kalanları ve görgü tanıklarını dinleyen Turkey Tribunal, ‘insanlığa karşı suç’ unsurlarının oluştuğuna karar verdi. Kararla, Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne başvurulacakİsviçre’nin Cenevre kentinde Türkiye’de işkenceye maruz kalanlar ve görgü tanıklarını dinleyen Türkiye Tribunal Mahkemesi’nin (Turkey Tribunal) hakimler kurulu, kurulan sembolik mahkemenin beş gün süren oturumlarının ardından Türkiye’de organize ve sistematik işkencenin yaşandığı sonucuna vardı. Kapanış bildirgesini mahkeme başkanı Prof. Em. Dr. Françoise Barones Tulkens okudu. 

Tulkens, mahkemenin Türkiye’de yaşanan hak ihlallerini işkence, yargı bağımsızlığı ve adalete erişim, cezasızlık, basın özgürlüğü, zorla kaçırmalar ve insanlığa karşı suçlar olmak üzere 6 başlık altında ele aldığını, bu konuda sunulan raporlar ve tanık anlatımlarının esas alındığını söyledi. 

İşkencede cezasızlık

Tulkens, raporlar ile tanık anlatımlarından hareketle Türkiye’de işkencenin sistematik ve yaygın bir biçimde özellikle Kürtler ve Gülen cemaati mensuplarına yönelik uygulandığını söyledi. Türkiye’nin bu konuyla ilgili imzaladığı uluslararası sözleşmelerden doğan yükümlülüklerini yerine getirmediğini belirten Tulkens, “işkence iddialarına dair ciddi bir soruşturma yapılmadığını, sorumluların ise cezasız kaldığını” kaydetti.

Türkiye’nin basın özgürlüğü konusunda da birçok ihlale imza attığını söyleyen Tulkens, özellikle Kürt ve Ermeni meselesi ile ilgili yazanların ya da düşüncelerini ifade edenlerin hedef alındığına dikkat çekti. 

Yargı devletin elinde

Türkiye’de 2010-2013 tarihleri arasında ciddi ve olumlu anlamda yasal reformlar yapılsa da Gezi sonrası hukuki anlamda bir gerilemenin yaşandığına dikkat çeken Tulkens, “Türkiye’de bağımsız bir yargı yoktur. HSYK bu bağlamda bağımsızlığını yitirmiştir. Yargı devlet yetkililerin elindedir. Uluslararası mahkemelerin kararları uygulanmamaktadır. Bu konuda Selahattin Demirtaş’ın davası bir örnek olarak gösterilebilir” dedi.

Lahey’e taşınabilir

Türkiye’de özellikle 2016 darbe girişimi sonrası işkence ve zorla kaybettirilmelerin sistematik ve yaygın bir biçimde uygulandığını söyleyen Tulkens, işlenen suçların “insanlığa karşı suçlar” kapsamına girebileceğini belirtti. Organizasyon komitesi; hazırlanan raporlar, tanıklıklar ve karar bildirgesi ile Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne, Avrupa Konseyi’ne, Avrupa Birliği’ne ve Birleşmiş Milletler’e başvurularda bulunacaklarını açıkladı. Belçika’da üç dönem Başbakan Yardımcısı olarak görev yapan Turkey Tribunal’in organizatörü Prof. Dr. Johan Vande Lanotte, Tribunal’in “insanlığa karşı suç” unsurlarının oluştuğuna dair verdiği kararla, Lahey’e (Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne), Avrupa Konseyi’ne, Avrupa Birliği’ne ve Birleşmiş Milletler’e başvuralarda bulunacaklarını söyledi. 

DIŞ HABERLER


Etiketler : Lahey,