Kuzey ve Doğu Suriye heyeti Fransa Parlamentosu'nda

10 Haz 2021

Fransa Parlamentosu Dış İlişkiler Komitesi Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi heyetini ağırladı 

Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi’ne bağlı bir heyet, Fransa Parlamentosu Dış İlişkiler Komitesi ile bir araya gelerek Suriye krizi ve IŞİD, birçok konu tartıştı. 

Fransa Parlamentosu Dış İlişkiler Komitesi’nin resmi daveti ardından 7 Haziran’da Paris'e giden Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi’ne bağlı bir heyet görüşmelerini süğrdürüyor. Temaslar 11 Haziran 2021 Cuma gününe kadar sürecek.

ANHA'nın haberine göre heyette Özerk Yönetim Yürütme Meclisi Eşbaşkan Yardımcısı Hemdan El-Ebid, Rakka (Reqa) Sivil Meclisi Eşbaşkanı Leyla Mistefa, Rojava Üniversitesi Dış İlişkiler Ofisi Sorumlusu Gulistan Seydo, Özerk Yönetim Avrupa Temsilcisi Ebdulselam Mistefa ve Özerk Yönetim Fransa Temsilcisi Xalid İsa yer aldı.

Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi’ne bağlı heyet 9 Haziran 2021'de Fransa Parlamentosu Dış İlişkiler Komitesi önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Rakka (Reqa) Sivil Meclisi Eş Başkanı Leyla Mistefa, “Ziyaretimiz, Fransa’nın resmi daveti ile gerçekleşti. Birçok konuda tartışma fırsatımız oldu. Kuzey ve Doğu Suriye bölgesi ve Suriye’de engel teşkil eden birçok konu tartışıldı. Bölge halkının temel ihtiyaçlarını karşılamak ve bölgeyi inşa etmek için bu aşamada hizmet boyutuna önem verdik."

Görüşme başlıkları

Ziyarette birçok konu tartışılırken, Suriye krizi, Suriye krizine çözüm bulabilmek için Fransa ve Avrupa devletlerin rolü,  tutuklu IŞİD üyeleri ve aileleri tartışılan konular arasındaydı. Bunun yanı sıra IŞİD işgalinden ağır bedellerle kurtarılan Rakka şehrini tanıtan bir film izlendi.

Fransa ve Hollanda heyetlerinin Qamişlo ziyareti

Bir süre önce ABD, Fransa ve Hollanda'dan heyetler belli aralıklarla Kuzey ve Doğu Suriye'yi ziyaret etmişti.

Suriye Dışişleri Bakanlığı 7 Haziran 2021'de Fransa ve Hollanda heyetlerinin Qamişlo ziyaretine tepki göstermişti.

uriye Dışişleri Bakanlığı’nın yazılı açıklamasında şunlar kaydedilmişti: “Suriye’ye karşı savaşa katılan bazı ülkelerin temsilcileri sürekli olarak, uluslararası hukukun ve Suriye egemenliğinin açık ihlali olan eylemlerde bulunuyor. Hollanda’nın, sözde Suriye’den sorumlu özel temsilci başkanlığındaki heyeti, tutuklu IŞİD üyelerini geri alma bahanesiyle, DSG oluşumlarının yardımıyla Suriye topraklarına yasadışı olarak giriş yaptı. Fransa’nın Suriye’ye yönelik saldırganlığa doğrudan katılımı kapsamında, Danielle Mitterrand Vakfı ve Paris Belediye Başkanlığı heyeti de DSG’nin yardımıyla Kamışlı’yı yasadışı olarak ziyaret etti.” 

PARİS


Etiketler : Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi, Fransa Parlamentosu'na ziyaret,