Kuzey Ormanları için eylem yaptılar

12 Tem 2020

Kuzey Ormanları Savunması, RES’lere karşı yaptığı açıklamada, Kuzey Ormanları’nın muhafaza ormanı ilan edilmesini ve tüm projelere kapatılmasını istedi.

Kuzey Ormanları Savunması, Kıyıköy’de bulunan Rüzgâr Enerji Santrali’nde (RES) kapasite artırımına gidilerek 20 adet daha rüzgar tribünü yapılmasına ilişkin Borusan AŞ’nin Beyoğlu İstiklal Caddesi üzerinde bulunan binası önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamayı savunmadan Seda İlhan yaptı. Sürdürülebilir Enerji adı altında Kuzey Ormanları’nın yağmalandığını belirten İlhan, tüm projelerden vazgeçilerek Kuzey Ormanları’nın muhafaza ormanı ilan edilmesi gerektiğini söyledi. İlhan, RES’in bulunduğu yerin Kuzey Ormanları’nın Istrancalar bölümünde yer aldığını, Istrancalar’ın ise Türkiye’nin önemli doğa alanları içinde bulunduğu maden ve taş ocakları, RES, nükleer santral, baraj, enerji ve nakil hatları projeleri ile tehdit altında olduğunu ifade etti. İlhan, şöyle devam etti: “Kıyıköy’den Vize’ye kadar yaklaşık 30 km boyunca Kuzey Ormanları’nı ve yaban hayatı dikenli tellerle ikiye bölen TürkAkım, esasen RusAkım isimli proje yüzünden onlarca hektar ormanını kaybeden Kıyıköy, bir yandan da Rüzgâr Enerji Santralleri nedeniyle büyük bir orman tahribatı yaşıyor.”

İlhan, “Biyoçeşitlilik” bakımından en değerli ve acil olarak korunması gereken Avrupa’nın en önemli ormanlarından biri olan Kuzey Ormanları’nda gerçekleştirilen RES’lerin geri dönülmez yıkımlara sebep olduğunu vurguladı. İlhan, “RES’ler hiçbir şekilde sunulduğu şekliyle ‘masum projeler’ ya da ‘sadece birkaç tribün konuluyor ne olacak’ diye düşünülecek projeler değildirler” dedi. “Bu eşsiz doğal alanlarda katliam yapmakta olan Borusan, Borusan Contemporary adlı yan kuruluşunun ekolojik temalarda bulunduğunu” sözlerine ekleyen İlhan, Borusan’ın ekoloji, yenilenebilir enerji, sürdürülebilirlik kavramlarını bir paravan gibi kullandığını söyledi. “‘10 yılda 2 buçuk milyon haneyi aydınlattık’ diyen Borusan Holding’in ekolojik yıkıma ortak olarak aslında geleceğimizi karartmaktadır” diyen İlhan, iklim krizinin yaşandığı bir dönemde, yaban hayatına müdahalelerin sonucunda ortaya çıkan virüs sebebiyle milyonlarca insanın hayatını kaybettiğine dikkat çekti. İlhan “Su krizi, gıda krizi gündemde iken ormanları yok ederek, ekolojik dengeyi bozarak mı bu ülkeye değer katacaksınız?” diye sordu. Açıklama, RES projelerinin durdurulması ve Kuzey Ormanları’nın tüm projelere kapatılarak muhafaza orman ilanı edilmesi talebiyle sona erdi. Açıklamanın ardından polisler, Seda İlhan, Seçkin Ulaş Barbaros, Eren İpçizade ve Mustafa Çakır’ı gözaltına aldı.

İSTANBUL

 


Etiketler : Kuzey Ormanları Savunması, RES,