Kürtler ve Filistinlilerin kader birliği

12 May 2021

İsrail’in işgal ettiği Filistin topraklarında, Filistinlilere yaşam hakkı tanımayan politikalar sürüyor. Türkiye’nin timsah gözyaşları dökerek eleştirdiği İsrail’in Filistinlilere saldırıları ile Türkiye’nin Kürt halkına yönelik politikaları paralellik taşıyor

İsrail’in Kudüs’ü başkent ilanıyla birlikte Filistinlilere yönelik saldırılar yeni bir sürece evrilirken, Kudüs’ün başkent ilan edilmesini ABD eski Başkanı Trump’ın hemen desteğini açıklamış olması bölgede yeniden yükselen saldırıların ABD’den bağımsız bir süreç olmadığına işaret ediyor. İsrail Parlamentosu’nun İsrail ve işgal ettiği toprakları sadece Yahudi toprağı ilan eden ırkçı ‘Ulus Devlet Yasası’ ise İsrail politikalarının nereye evrileceğini göstermişti. İsrail’in Ulus Devlet Yasası’nı eleştiren AKP’li Cumhurbaşkanı R.T. Erdoğan, “İsrail Parlamentosu’nda kabul edilen Yahudi ulus devlet kanunu, İsrail’in en siyonist, faşist ve ırkçı devlet olduğunun ispatıdır” sözlerine yanıt veren İsrail Başbakanı Netanyahu, “Erdoğan Suriyelileri ve Kürtleri katlediyor ve binlerce vatandaşını hapse atıyor. Bu büyük demokratın Yahudi Ulus Devlet Kanunu’na eleştirisi bizim için iltifattır” sözleri aslında baskıcı politikalarda birbirlerinden hiçbir farklarının olmadığını ortaya koyuyordu.

53 kişi katledildi, 612 kişi yaralı

İsrail’in işgal altında tuttuğu Doğu Kudüs, Şeyh Cerrah Mahallesi'nde yaşayan Filistinlilerin İsrail tarafından zorla göç ettirilmek istenmesi amacıyla İsrail’in düzenlediği saldırılar artarak devam ediyor. İsrail polisinin Ramazan ayının başından itibaren, Şam Kapısı'nda Filistinlilerin akşamları iftar düzenlemesini veya toplanmasını engellemek için bariyerler yerleştirmesini protesto eden Filistinliler ile İsrail polisi arasında çatışmalar başladı ve ardından faşist Yahudi örgütleri, bu yıl 9-10 Mayıs tarihlerine denk gelen “Kudüs günü” nedeniyle Mescid-i Aksa’ya baskın çağrıları yaptı. Mescidi Aksa’ya saldırının ardından Gazze'ye düzenlenen saldırılarda da 14'ü çocuk, biri kadın olmak üzere 53 Filistinli yaşamını yitirdi, 203 Filistinli ise yaralandı. İsrail polisinin Mescid-i Aksa'daki Filistinli Müslüman cemaate akşam namazından sonra bir kez daha gerçekleştirdiği saldırıda da 281 Filistinli daha yaralandı. Toplam yaralı sayısının 612’ye ulaştığı ve 411 Filistinlinin hastanelere kaldırıldığı açıklandı.

Dikkat çekici paralellik

İsrail Başbakanı Netanyahu, yanına aldığı Savunma Bakanı ve Genelkurmay Başkanı ile birlikte televizyonda yaptığı konuşmada, "Hamas ve İslami Cihat saldırganlıkları için ağır bir bedel ödedi ve ödeyecek, kanlarıyla bedel ödeyecekler" derken, İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz da "Gazze'de binaların çökmeye devam edeceğini" söyledi.

Filistin halkının topraklarını işgal edip onları yok sayan İsrail ile Türkiye’nin Kürt politikalarındaki benzerlik ise şaşırtıcı değil. Türkiye’de de Kürt özgürlük mücadelesi yürütenlere yönelik benzer söylemler ve saldırılar aralıksız olarak sürüyor.

2015 yılında tüm dünyanın gözü önünde Silopi’de günlerce sokak ortasında yaralı yatan Taybet anaya (Taybet İnan) yardıma gelenlere keskin nişancılarla saldıran anlayış, Taybet ananın orada yaşamını yitirmesine neden olmuştu. Yine aynı yıl evinin kapısının önünde oyun oynarken vurularak katledilen 10 yaşındaki Cemile Çağırga’nın cenazesi buzdolabında saklanmıştı. Tıpkı 2014’te İsrail'in Gazze'ye saldırılarında hayatını kaybeden 2 yaşındaki Raghad Massoud’un cenazesinin dondurma dolabına konulması gibi.

12 yaşınaydı 13 kurşun sıktılar

Kasım 2004'te Ahmet Kaymaz ve oğlu 12 yaşındaki Uğur Kaymaz evinin önündeydi. Özel harekatçıların yayılım ateşinde hayatını kaybettiler. 12 yaşındaki Uğur Kaymaz'ın vücudunda 13 kurşun çıkmıştı. 

Son olarak,  7 Mayıs 2021'de Dersim’in Ovacık ilçesine bağlı Aşağıtorunoba (Kilmer) köyünde yaşayan ve 7 Mayıs'ta hayvanlarına barınak yapmak için aracıyla evden ayrılan Seyit Rıza'nın üçüncü kuşak torunu Murat Yıldız Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) Ağaçpınar (Aşkirik) köyü kırsalında 7 Mayıs'ta gerçekleştirdiği bombardımanda yaşamını yitirdi. Konuya ilişkin HDP Dersim Milletvekili Alican Önlü, “Dersim Katliamının 84. Yılında Seyit Rıza’nın torunları hala katlediliyor” dedi.

Cizre’ye yönelik uçaklardan ve toplarla yapılan bombalamalar İsrail’de Filistinlilere yapılan saldırılarla paralellik gösteriyor. Diğer yandan İsrail ile Türkiye arasında ticari alışverişte herhangi bir gerileme olmaması, bu paralelliğin arka planına işaret ediyor.

HABER MERKEZİ


Etiketler : Roboski Katliamı, Filistin,