'Kürtler siyasi ve toplumsal güçlerini birleştirerek güçlü karşılık verebilir'

22 Tem 2021

Demokratik Bölgeler Partisi, faşist-paramiliter güçlerin, cezasızlık zırhının arkasına gizlenerek Afyon’da, Ankara’da, Konya’da Kürt halkına saldırdığını kaydederken "Kürtler bu ırkçı saldırılar karşısında siyasi ve toplumsal güçlerini birleştirerek, ulusal birliklerini sağlayarak demokratik yol ve yöntemlerle güçlü bir karşılık verebilir" dedi.

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Kürtlere yönelik artan ırkçı saldırılara ilişkin yazılı açıklama yayınladı. Saldırıların "AKP-MHP faşist rejiminin sürdürmüş olduğu ayrımcı ve saldırgan dilden" kaynaklandığı vurgulanan açıklama şöyle devam etti: 

"Kürt halkının mücadelesini toplumsal ve siyasi olarak etkisiz kılamayanlar, nefret söylemi, linç girişimleri ve ırkçılığı devreye sokarak sonuç almaya çalışmaktadır. İktidarın Kürt halkına ve muhalif kesimlere yönelik düşmanca söylemi ve uygulamaları, kutuplaştırıcı ve ötekileştiren tutumu bugün yaşanan ırkçı saldırıların temelini oluşturmaktadır. Faşist-paramiliter güçler, cezasızlık zırhının arkasına gizlenerek Afyon’da, Ankara’da, Konya’da ve daha nice yerde Kürt halkına saldırmakta.” 

Toplumsal güçleri birleştirme ve ulusal birlik vurgusu

Saldırıların, engellenmediği halde toplumun tüm kesimlerine karşı gelişebileceğine dikkat çekilen DBP açıklamasında şu ifadelere yer verildi: "Kayyım ve tecrit politikalarında olduğu gibi bu ırkçı saldırılar engellenmedikçe Türkiye halklarının tamamına yönelecek, düşünce özgürlüğünü, temel hak ve özgürlükleri, eşitliği, adaleti ve halkların bir arada ortak yaşama umudunu tehlikeye atacaktır. Türkiye’nin hemen hemen her tarafında kesintisiz bir şekilde Kürt halkına yönelik bu faşist ırkçı saldırıları şiddetle kınıyoruz. Kürtler bu ırkçı saldırılar karşısında siyasi ve toplumsal güçlerini birleştirerek, ulusal birliklerini sağlayarak demokratik yol ve yöntemlerle güçlü bir karşılık verebilir. Bizler, Kürt halkı ve siyaseti olarak bu saldırılar karşısında geri adım atmayacağımız gibi üzerimize düşen sorumluluğu da her zamanki gibi yerine getirmeye devam edeceğiz.”

İHD'den ziyaret

Bu arada İnsan Hakları Derneği (İHD) Merkez Yürütme Kurulu üyesi (MYK) Nuray Çevirmen ve İHD Ankara Şube Eşbaşkanı Fatin Kanat,  Ankara'nın Altındağ ilçesinde saldırıya uğrayan Kürt aileyi, tedavi gördükleri hastanede ziyaret etti. Aileye geçmiş olsun dileklerinde bulunan İHD'liler, sürecin takipçisi olacaklarını belirtti.  

Ankara'nın Altındağ ilçesine bağlı Kavaklı Mahallesi’nde 20 Temmuz'da saldırıya uğrayan Kürt ailenin tedavisi devam ediyor. Yaralılardan Tuncer Boztaş, Halis Boztaş'ın Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde, Ferit Boztaş ve Feyyaz Boztaş’ın ise Ankara Hastanesi’nde tutuluyor. 

DİYARBAKIR-ANKARA

 


Etiketler : İHD Ankara, konya, Irkçı saldırılar, Demokratik Bölgeler Partisi,