Kürdistan’ı Savun İnisiyatifi Süleymaniye’de temaslarda bulundu

22 Haz 2021

Türkiye’nin operasyonlarını önlemek ve Kürt güçleri arasında diyalogu geliştirmek amacıyla Süleymaniye’de temaslarını sürdüren Kürdistan’ı Savun İnisiyatifi, 'Kürtler arası çatışmanın önüne geçmek ve Türkiye’nin işgalciliğine karşı durmak için geldik' dedi

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Federe Kürdistan sınırındaki alanlara yönelik operasyonu devam ederken saldırıların durdurulması için de çalışmalar aralıksız sürüyor. Dünyanın 14 farklı ülkesinden bir araya gelen siyasetçi, ekolojist, sanatçı ve aydınların kurduğu Kürdistan’ı Savun İnisiyatifi’nin (Defend Kurdistan) Federe Kürdistan Bölgesi’ndeki temasları sürüyor. İnisiyatif, Türkiye’nin operasyonlarını önlemek ve Kürt güçleri arasında diyaloğu geliştirmek amacıyla Süleymaniye’de ziyaretlerini sürdürüyor.

 İnisiyatif, Tevgera Azadî (Özgürlük Hareketi) ile Süleymaniye’de bir araya geldi. İnisiyatif üyesi Niko Vogel görüşme sırasında, “Kürt halkını destekliyoruz ve Kürt halkına yardım etmek, Kürtler arası çatışmanın önüne geçmek ve Türkiye’nin işgalciliğine karşı durmak için geldik” dedi. Kadınların çalışmalarından da memnuniyet duyduklarını ifade eden Vogel, “Daha da ilerlemesini umut diyoruz. Çünkü toplumun özgürlüğü, kadın özgürlüğünden geçer” diye ekledi.

Dayanışma vurgusu

Tevgera Azadî Hareketi Eşbaşkanı Mihemed Abdullah da ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Hewlêr’de karşılaştığınız engellerden dolayı üzgünüz. Yıllardır mücadele içerisindeyiz. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan sayesinde kazanımlar elde ettik” diye belirtti. Eşbaşkan Tara Hisên de “Kürt halkının Avrupa halklarının desteğine ihtiyacı var. Çünkü devletler birbirlerinin çıkarlarını gözetirken, halklar da birbirlerini koruyor” dedi.

‘Çok ortak nokta var’

İnisiyatif, ardından Hizba Şîu’yu (Kürdistan Komünist Partisi) ziyaret etti. Parti binasında yapılan görüşme ardından Niko Vogel, “Kürdistan’daki son duruma ilişkin fikirlerimizi paylaştık. Aramızda, başta Türkiye’nin işgalciliğine karşı olmak üzere çok sayıda ortak nokta vardı” dedi.

‘Gurur verici’

Hizba Şîu’nun Süleymaniye Komite Sorumlusu Osman Zindani ise “Heyetin ziyareti işgalciliğe karşıdır. Kürt halkının meşru haklarına verdikleri destek gurur vericidir” ifadelerinde bulundu.

‘Kardeş kavgasına dahil olmayacağız’

ABD’nin Irak ve Federe Kürdistan Bölgesi temsilcilerinden oluşan heyet YNK Eşbaşkanı Lahor Şêx Cengî ile görüştü. Görüşmeye ilişkin sanal medya üzerinden paylaşımda bulunan Şêx Cengî şöyle dedi: “Bugün Süleymaniye’de Amerika’nın Irak Büyük Elçisi Matthew Tueller ve Kürdistan Bölgesi Konsolosu Rob Waller’in aralarında olduğu heyeti karşıladık. Görüşmede Irak ve Kürdistan Bölgesi’nde yaşanan gelişmeleri görüştük. Sorunların çözüm yolları ve bölgede huzurun sağlanması için hemfikir olduk.” Şêx Cengî seçimlerden sonra tüm tarafların Bağdat’ta Kürtlerin haklarını güçlü savunmaları için aynı listede toplanmasına çabalayacaklarını söyledi. Şêx Cengî, bir kez daha YNK’nin “birakujiye” (kardeş kavgasına) dahil olmayacağını, yaşanan krizin barışla çözülmesini istediklerini ilettiklerini belirtti. Cengî Şengal’in durumunun da konuşulduğunu belirtti. Şêx Cengî, YNK’nin peşmerge güçlerinin birleşmesi ve reformuna hazır olduklarını da paylaştı. ABD heyeti önceki gün de KDP Lideri Mesud Barzani ve Federe Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başbakanı Mesrur Barzani ile görüşmüştü. 

Süleymaniye Valisi ile görüştüler

Kürdistan’ı Savun İnisiyatifi, partilerin yanı sıra Süleymaniye Valisi Heval Ebubekir ile bir görüşme gerçekleştirdi. Valilikte yapılan görüşmede heyeti Vali Heval Ebubekir karşıladı. İnisiyatifin çabalarını takdir ettiğini belirten Heval Ebubekir, “Heyetin yaptığı çalışma çok kutsal. İstedikleri zaman onlara yardımcı olacağız. Süleymaniye her zaman barışın başkenti olmuştur” diye konuştu. Türk devletinin saldırılarına tepki gösteren Süleymaniye Valisi Heval Ebubekir, “Kürdistan topraklarına yönelik işgale karşıyız. Devlet olsak bile halkların bir arada yaşamasına karşı değiliz ama topraklarımızın işgaline karşıyız” dedi.

YNK Başkanlık Konseyi: Arabulucuğa hazırız

YNK Başkanlık Konseyi Üyesi Arêz Ebdullah operasyona tepki gösterdi. Rojnews’e konuşan Ebdullah, Türkiye’nin amacının Federe Kürdistan’ı işgal etmek olduğunu kaydetti. AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun tavrının, Lozan Antlaşması’nın 100. yılından sonra topraklarını genişletmeye yönelik olduğunu belirten Ebdullah, Musul ve Kerkük’ü Osmanlı’da olduğu gibi Türkiye’ye katmak istediklerini dile getirdi. PKK’nin Federe Kürdistan’daki varlığının işgale bahane edildiğini kaydeden Ebdullah, “PKK, Başîka Dağı’nda yok, Türkiye oraya neden askeri üs kurdu? Türk devletinin geliş sebebinin PKK olduğunu düşünen biri için bu bir yanılgıdır. Türk devleti yönünü nereye verse orayı işgal ediyor” dedi. 

Ebdullah, şu sözlerinin tarihe not edilmesi gerektiğinin altını çizdi: “Türkiye, Kürdistan’ı işgal edecek. PKK çekilse de Türkiye dönmeyecek ve Güney Kürdistan’ı işgal edecek. KDP, bir an önce Türkiye’nin bölgeyi işgal etme gerekçesinin PKK olduğu fikrini değiştirmelidir.” Ebdullah, KDP’nin bölgeye güç göndermesiyle ilgili önemli bilgiler vererek, “Kürdistan Bölgesi’nin mevcut yasalarına göre peşmerge, Zaho’dan Kandil’e, Xakurkê ve Sîdekan’a kadar her yere gidebilir. Ama Peşmerge Bakanlığı’nın ne de YNK’nin bölgelere gönderilen güçlerden haberdar değil” dedi. KDP’nin, Türkiye’nin operasyonlarına paralel olarak bölgeye güç göndermesine tepki gösteren Ebdullah, KDP ve PKK’ye sağduyu çağrısı yaparak, “PKK ve KDP arasında ortak bir fikir olmalıdır. PKK, Güney Kürdistan’daki durumu dikkate almalı, KDP de PKK’yi Türk işgali için bahane etmemelidir. Mevcut anlaşmazlıkları diyalog yoluyla çözelim. Türkiye’nin tehlikeli bir planı var, Kandil’e ve Kürdistan’ın tüm bölgelerine ulaşmak istiyor” diye kaydetti. Kürtler arası savaşa karşı olduklarını belirten Ebdullah, gerginliğin son bulması için arabulucu olmaya hazır olduklarını söyledi.

HABER MERKEZİ

 


Etiketler : süleymaniye, Kürdistan’ı Savun İnisiyatifi,