'Kuran kursunda tecavüz' haberini paylaşana tehdit

27 Eki 2021

Molla Burhaneddin Medresesi’ne bağlı yatılı Kuran kursunda yaşanan tecavüze dair haberi sanal medyada paylaşan İHD Siirt eski Şube Başkanı Zana Aksu, ölümle tehdit edildi. Aksu, savcılığa suç duyurusunda bulundu

Siirt’te, Molla Burhaneddin Medresesi’ne bağlı yatılı Kuran kursunda, 15 yaşındaki bir çocuğa sistematik bir şekilde iki yıl boyunca tecavüz eden görevli öğretici D.M. ile ilgili yapılan haberi kendi sanal medya hesabında paylaşan İnsan Hakları Derneği (İHD) Siirt eski Şube Başkanı ve vicdani retçi Zana Aksu, ölümle tehdit edildi. ATK raporları ve mahkeme kararı olmasına rağmen Aksu’ya “iftira” attığını söyleyen kimliği belirsiz kişiler, sanal medya hesabından “hesap vereceksin”, “cehennemde yanacaksın” mesajları göndererek tehditlerde bulundu.  

 

Aksu, ölüm tehditlerine ilişkin Siirt Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

 

15 kez aradı 

Sanal medyanın yanı sıra telefonla da aranarak tehdit edildiğini belirten Aksu, “Paylaşımdan sonra beni bilinmeyen numaradan aradılar. 3’üncü arayışta telefonu açtım. Arayan kişi bana, ‘Allah’ın gazabı üzerinde olacak. Bu iftiranın altında kalacaksın. Bu dünyada cehennem ateşinde yanacaksın. Bu senin yanına kalmayacak’ dedi. Daha sonra yine arandım. Bu kişi de bana ‘Sen niye bizim şeyhi karalıyorsun. Eğer öyle bir şey olsa STK’lar açıklama yapar. Ben senin yerinde olsam paylaşımı kaldırırım’ diye tehditte bulundu. Bu süre zarfında 15 kere arandım” diye konuştu.

 

 Tecavüzün ne tür savunması olabilir

 

Yaşanan tecavüz olayını topluma aktarmak istediği için tehdit edildiğini dile getiren Aksu, “İnsan hakları savunucu olarak bunları kamuoyuna aktarmak benim vicdani bir sorumluluğum. Bu iğrenç olayı gerçekleştiren kişiler yerine benim hedef alınmam olayın vahametini ortaya koyuyor. Ortada raporlar, deliler, mahkeme kararı olmasına rağmen iftira diyorlar. Yani akılla izah edilebilecek bir durum bırakmıyorlar. Tecavüzün ne tür savunması olabilir. O kişi bir çocuğa 2 yıl boyunca tecavüz etmiş. Yapılması gereken çocuğun koruma altına alınması tecavüz failinin de hukuk önünde cezalandırılmasıdır. Bunu yapan kim olursa olsun hukuk önünde hesap vermeli” ifadelerini kullandı.

 

Duyarlık çağrısı 

Kentte bulunan sivil toplum kuruluşlarına duyarlılık çağrısı yapan Aksu, yeterli bir kamuoyu oluşmaması halinde bu tecavüz failinin serbest bırakılabileceği uyarısında bulundu. Aksu, sanal medya ve telefon üzeri kendisini tehdit edenler hakkında suç duyurusunda bulunduğunu belirterek, tehditlere karşı hiçbir zaman geri adım atmayacağını söyledi.

Kaynak:MA


Etiketler : kuran kursunda çocuk istismarı,