Kültür-sanat emekçileri aşılansın

08 Nis 2021

Oyuncular Sendikası, oyuncuların uzun çalışma koşullarında, işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerinin yetersiz olduğu ortamlarda çalıştıklarına dikkat çekerek aşı planlamasında oyuncuların da gündeme alınmasını talep etti

Oyuncular Sendikası, oyuncuların uzun çalışma koşullarında, işçi sağlığı iş güvenliği önlemlerinin yetersiz olduğu ortamlarda çalıştıklarına dikkat çekerek ‘2. Aşama Aşı Uygulama Grup Sıralaması’ sonrası sinema ve televizyon sektörü çalışanlarının aşılanması konusunda bir planlama yapılmasını, özel tiyatrolarda çalışan oyuncular ile teknik ve idari kadroların da aşı planlamasında gündeme alınmasını talep etti. Sendikanın açıklamasında, “Ciddi bir halk sağlığı tehdidi oluşturan setler için standartlaşmış Covid-19 tedbirlerinin uygulanmasını ve önleyici bir tedbir olarak sektör çalışanlarının aşılanmasını istemek yanlış değildir” denildi.

Sahip çıkma çağrısı

Güvenceli, sağlıklı ve güvenli işlerde çalışma hakkının, her yerde ve her koşulda evrensel bir işçi hakkı olduğuna vurgu yapan sendika, “Meslektaşlarımızı, kamu otoritelerini, dostlarımızı ve seyircilerimizi, konunun bütüne bakarak, bir meslek grubunun haklı taleplerini küçümseyip yalnızlaştırmak yerine bütünün bir parçası olarak görüp taleplerine sahip çıkmaya davet ediyoruz” çağrısında bulundu. Açıklama şu ifadelerle sonlandırıldı: “Bu nedenle kamuoyu nezdinde bir kez daha meslektaşlarımızı, kamu otoritelerini, dostlarımızı ve seyircilerimizi, konunun bütüne bakarak, bir meslek grubunun haklı taleplerini küçümseyip yalnızlaştırmak yerine bütünün bir parçası olarak görüp taleplerine sahip çıkmaya davet ediyoruz.”

 

İSTANBUL


Etiketler : Oyuncular Sendikası, aşı,