Kovid-19’u geçiren çocuklar MIS-C’ye yakalanıyor

09 Haz 2021

Kovid-19’u geçiren çocuklarda görülen ve ölümle sonuçlanabilen MIS-C hastalığı için Prof. Dr. Ceyhan, salgının başından beri sadece Hacettepe’ye 80 çocuğun yatırıldığını belirterek, tablonun ağır olduğunu söyledi

Koronavirüsün çocukları etkilemediğine dair söylemler salgının başladığı günden bu yana devam ediyor. Ancak çocuklar virüsün etkilerini belirtisiz ya da hafif atlatsalar da yapılan bilimsel çalışmalar birçok riski gözler önüne seriyor. Bu risklerden biri de koronavirüsü geçiren çocuklarda ortaya çıkan ve ölüme kadar götürebilen Multisistem İnflamatuar Sendromu (MIS-C).

Kısa bir süre önce 8 yaşındaki Toprak Kılınç’ın MIS-C nedeniyle yaşamını yitirmesi bu hastalığı tekrar gündeme getirdi. Koronavirüsü belirtisiz ya da hafif atlatan çocuklar da görülen bu hastalık organ yetmezliği gibi birçok sorunu beraberinde getiriyor.

Ateş, ishal, kusma ile kendisini gösteren MIS-C, Covid-19’u atlatan ve iyileştiği düşünülen çocuklarda iki ile beş hafta sonra ortaya çıkıyor. MIS-C’in romatizmal hastalıklar grubunda yer alan bir sendrom olduğunu belirten Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, hastalığın bağışıklık sisteminin virüse cevap verirken kendi hücrelerine zarar vermesi ile ortaya çıktığını belirtiyor. BirGün’den Dilara Şimşek’e konuşan Prof. Dr. Ceyhan, çocuklarda görülmesinin nedenini bağışıklık sistemiyle açıklayarak; “Salgının başından beri çocuklarda ortaya çıkan bir sendrom bu. Vaka sayısı ne kadar yüksekse bu sendrom o kadar sık görülüyor. Bu üçüncü artış döneminde yani mart-mayıs arasında daha fazla görüldü. Çocuklarda bağışıklık sisteminin yetişkinlere göre daha farklı işlemesinden kaynaklanıyor” dedi. 

Veriler açıklanmıyor

Ülkede kaç çocukta görüldüğünü bilmediklerini söyleyen Ceyhan, Sağlık Bakanlığı’nın bu verileri açıklamadığını kaydetti. Pandemi başladığından bu yana sadece Hacettepe’de yaklaşık 80 çocukta bu hastalığı gördüklerini söyleyen Prof. Dr. Ceyhan, “Bunların 60’ından fazlası son dönemde vakaların yüksek olduğu dönemde görüldü. Vakaların azalmasıyla bu hastalığın görülmesi de azaldı. Ancak, vakaların azalmasıyla şu an bu sendromu daha az görüyoruz.”

Tablo ağır

MIS-C hastalığının kalbe, akciğerlere zarar verdiğini ifade eden Ceyhan, çocuklar için tablonun ‘oldukça ağır’ olduğunu dile getirdi. Ceyhan, yetişkinlerde bir haftada görülen belirtilerin çocuklarda farklı olduğuna vurgulayarak; “Burada esas mekanizma çocuğun bağışıklık sisteminin aşırı aktive olması ve bu aşırı aktive olan kendi bağışıklık sisteminin zarar veriyor olması. Kalbi, akciğerleri böbrekler bazen sinir sistemini tutup orada yetmezliğe yol açıyor. Çocuklarda Covid’e bağlı yoğun bakım yatışlarının büyük çoğunluğu bu sendromla ilgili. Covid geçiriyor, o virüsün yayılma dönemini atlattıktan sonra iyileşme görülüyor, arkasından 2 ile 5 hafta sonra değişik organ yetmezliği, deri döküntüleri, karın ağrısı şikâyetleri yeniden başlıyor” dedi. 

MIS-C belirtileri

24 saat veya daha uzun süren ateş, kusma, ishal, deri döküntüsü, hızlı nabız, hızlı nefes alma, Dudakların ve dilin kızarıklığı veya şişmesi, baş ağrısı veya baş dönmesi, büyümüş lenf düğümleri, kas, eklem ağrıları. 

HABER MERKEZİ


Etiketler : koronavirüs,