'Koronavirüs İkinci Dünya Savaşı'ndan sonraki en kötü kriz'

02 Nis 2020

Avrupa ve Amerika'da koroanvirüs (Covid-19) salgınından dolayı hayatını kaybedenlerin sayısı hızla artarken dünya nüfusunun büyük bir kısmı enfeksiyondan dolayı karantina altında. Worldometer sitesinin verilerine göre dünya genelinde: 859 bin 825 vaka, 42 bin 341 ölüm ve 178 bin 335 kurtarılan hasta bulunuyor.

22:26


  • Irak’ta koronavirüsten ölenlerin sayısı 52’ye yükseldi

  • ABD’de doktorların test yapmak istemediği bir üniversite öğrencisi koronavirüs sebebiyle öldü

  • ABD'de koronavirüs vaka sayısı 200 bini geçti


21:31

  • Fransa'da koronavirüs nedeniyle ölenlerin sayısı son 24 saatte 509 artarak 4 bin 32'ye yükseldi

  • Küba'da 1 Mayıs yürüyüşü koronavirüs nedeniyle iptal edildi


18:38

Bu yıl düzenlenecek Wimbledon Tenis Turnuvası, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle iptal edildi

15:15

Salgının Ortadoğu'daki merkezi olan İran'dan kaçıp ülkelerine dönmeye çalışan on binlerce Afgan, kendileriyle beraber virüsü de Afganistan'a ulaştırıyorlar.

13:50

Beyaz Saray, salgına karşı alınan sosyal mesafe önlemlerinin sürdürülmesi durumunda bile 100 bin - 240 bin arasında insanın ölebileceğini açıkladı. Açıklama'da ayrıca önlemlerin ülke geneline yayılmaması halinde 1 buçuk- 2.2 milyon insanın kaybının olabileceği öngörüsünde bulunuldu.

13:20

Çin, hiçbir semptom göstermeyen vakalara ilişkin uyarılarda bulunarak, bu kişilerin farkında olmadan virüsü yayabileceğini açıkladı.

İspanya'da vaka sayısı 100 bini geçerken, 9 bin 53 kişi hayatını kaybetti.

İran Sağlık Bakanlığı: Vaka sayısı 47 bin 583'e, hayatını kaybeden kişi sayısı 3 bin 36'ya yükseldi.

12:10

İngiltere'de koronavirüs testi pozitif çıkan 13 yaşındaki İsmail Mohamed Abdulwahab hayatını kaybetti. Ülkenin salgından dolayı en küçük kurbanı olan Abdulwahab'ın herhangi bir sağlık probleminin bulunmadığı belirtildi.

11:20

Galler'in deniz kıyısında bulunan Llandudno şehri karantina uygulamasından dolayı boşalırken, kentin durumunu fırsat bilen keçiler özgürce dolaşarak sokakların tadını çıkardı.

10:50

Çalışmak için gittikleri Hindistan'da sokağa çıkma yasağıyla birlikte ülkelerine dönmeye çalışan binlerce Nepalli geçişlerin kapatılması nedeniyle sınırda mahsur kaldı.

İngiltere, günde 25 bin test yapmayı hedefliyor.

09:40

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres, her ülkede insanları tehdit eden ve istikrarsızlık riski taşıyan koronavirüs salgınının İkinci Dünya Savaşı'ndan beri en kötü kriz olduğunu söyledi.

Hong Kong'da bir kedinin kronavirüs testi pozitif çıktı. Yetkililer yaptıkları açıklamada, kedinin ve sahibinin karantinaya alındığını söyleyerek, evcil hayvanlarla yaşayan ve testi pozitif çıkan biriyle birlikte hayvanların da karantinaya alınması gerektiği uyarısında bulundu.

Meksika'da aynı hastanede bulunan 29 doktor ve hemşirede koronavirüs tespit edildi.

HABER MERKEZİ


Etiketler : Covid-19, koronavirüs,