Kolombiya'da halk yoksulluk karşısında isyanda: 19 ölü, yüzlerce yaralı

04 May 2021

Kolombiya’da ülke geneline yayılan hükümet karşıtı protestolarda şu ana kadar 19 kişi hayatını kaybetti, yüzlerce eylemci de yaralandı. 

İvan Duque hükümetinin pandemi nedeniyle ortaya çıkan mali boşluğu doldurmak için vergi reformu kararının ardından on binlerce Kolombiyalı sokaklara çıkarak hükümeti protesto etmeye başladı. Eylemlerin tüm ülkeye yayılması ve şiddetlenmesinin ardından hükümet Pazar günü yaptığı açıklamada, ‘Bu reform heves değil bir gereksinimdir’ diyerek reform önerisini geri çekeceklerini ve faydası kanıtlanmış başka bir plan hazırlayacaklarını duyurdu. Ardından Pazartesi günü de finans bakanından istifa açıklaması geldi.

Açıklamalar ve istifalara rağmen halkın öfkesi hala devam ediyor. Pandemiyle birlikte derinleşen yoksulluk, işsizlik ve eşitsizliklerle mücadele eden Kolombiya halkı sokaklara terk etmiyor.

Protestolar sırasında sosyal medyada yayımlanan polisin aşırı güç ve şiddet kullanımını içeren videolar halkı daha da öfkelendirdi. Kolombiya güvenlik güçleri eylemcilere karşı silah kullanırken, hayatını kaybedenlerden biri de 17 yaşındaki Marcelo Agredo.

Hükümet, eylemcileri dağıtmak için sokaklara daha fazla asker ve polis konuşlandırırken, New York Times gazetesi ülkede biri polis olmak üzere şu ana kadar en az 19 kişinin öldüğünü yazdı.

Ayrıca Güney Amerika ülkesi Kolombiya pandeminin en şiddetli dönemini yaşıyor. Ülkede günlük vaka ve ölüm sayıları en yüksek seviyelere ulaşmış durumda.

Geçtiğimiz yıl ekonomisi yüzde 7 küçülen Kolombiya’da yüzde 36 olan yoksulluk oranı da yüzde 43’e yükseldi.

Hükümetin vergi reformu: Fiyat artışı

Halkta büyük bir öfkeye neden olan vergi reformunda, hükümet günlük hayatta kullanılan ürün ve hizmetlerden alınan vergiyi arttırmayı planlıyordu.

Başkent Bogota’nın yanı sıra Cali ve Medellin gibi büyük şehirlerde protesto eylemlerine katılan göstericiler, hükümet tarafından açlığa itildiklerini belirttiler.

Salgınla birlikte Latin Amerika’daki birçok ülke ciddi ekonomik krizle boğuşuyor.

DIŞ HABERLER


Etiketler : Kolombiya,