Kolombiya'da başkaldırı sürüyor

06 May 2021


Devlet Başkanı Iván Duque yönetimine karşı başlayan isyan bir haftayı geçti

Kolombiya'da iktidarın yoksulluğu derinleştirecek vergi reformu paketine karşı gösteriler devam ediyor.

Devlet Başkanı Iván Duque yönetimi vergi paketini geri çektiğini ilan etse de, halklar eşitsizliğin, yoksulluğun ve polis şiddetinin önlenmesini talep ediyor.

Protestoların merkezi konumundaki, başkentin tarihi Bolivar Meydanı'na yürüyen göstericiler, ellerindeki döviz ve pankartlarla müzik eşliğinde şarkılar söyleyip hükümetin ekonomi politikalarına bir kez daha tepki gösterdi.

 

Polisin saldırıları sonucu kitlesel gösterilerde hayatını kaybedenlerin sayısı 24'e yükseldi, yaralı sayısı ise 900'ü geçti.

'El pueblo' ile direniş

Eylemciler hükümete karşı protestolarını şarkı ve marşlarla sürdürüyor. Yayınlanan görüntülerde Quilapayun tarafından yazılan ve Sergio Ortega tarafından bestelenen dünyaca ünlü 'El pueblo' şarkısını söyleniyor. 

Birçok farklı dile çevrilmiş olan şarkının adı Türkçede 'Birleşmiş Halk Asla Yenilmez' ya da müziğe tam uyan hecelere sahip bir şekilde 'Örgütlü bir Halkı Hiçbir Kuvvet Yenemez şeklinde çevrilmektedir. Piyanist Frederic Rzewski, siyasi arka planından da etkilendiği şarkının ana teması üzerine 33 varyasyondan oluşan bir solo piyano eseri yazmış ve şarkı bu haliyle de dünyaca ünlü bir klasik olmuştur.

BOGOTA

 


Etiketler : Bolivar Meydanı, Kolombiya isyan,