Kobanê Üniversitesi’nde 7 yeni bölüm açılacak

05 Ağu 2021

Kobanê Üniversitesi’nde ihtiyaç duyulduğu belirlenen alanlara ilişkin 7 yeni bölüm açılmasına karar verildi

Geçtiğimiz günlerde Kobanê Üniversitesi yönetimi yeni fakülteler açmaya hazırlandığını duyurmuştu. Fırat bölgesinde bulunan Özerk Yönetim kurumlarıyla yapılan istişareler sonucu ihtiyaç duyulduğu belirlenen alanlara ilişkin 7 yeni bölüm açılmasına karar verildi.

Bu kapsamda Edebiyat Fakültesi bünyesinde 4 yıllık Arap Edebiyatı, Eğitim Bilimleri Akademisi’nde 2 yıllık coğrafya bölümü ve coğrafya öğretmenliği bölümü ile İngiliz Edebiyatı bölümleri açılacak. İdari ve İktisadi Bilimler Akademisi’nin yanı sıra Mühendislik Fakültesi’nde de Elektrik ve Makine bölümleri açılacak.

ANHA’da yer alan habere göre Tıp Fakültesi’nde de imkanlar genişletilecek. Yatak sayıları arttırılacak. Hemşirelik bölümünde okuyan öğrencilerin müfredatı biraz daha genişletilecek.

Üniversite bünyesinde açılacak yeni bölümlere ilişkin bilgi veren Üniversitenin Yönetim Kurulu Üyesi Şervan Muslim, “İleride ihtiyaç duyulacak akademik kadroların yetiştirilmesi için 7 yeni bölüm açma gereği duyduk. Bu bölümlerden mezun olacak öğrenciler bölgenin geleceğinde önemli rol oynayacak. Öte yandan artan öğrenci sayısı bu kararı almamızı etkiledi. Kentte eğitimle ilgilenen bütün kurumlarla ortak alındı bu kararlar” ifadelerini kullandı.

Muslim sözlerini şöyle sürdürdü: “Öğrencilerin yeni bölüm ihtiyacı da vardı. Bu şekilde öğrencilere daha fazla seçenek sunmuş olduk. Akademik kadrolar için de daha önce yaptığımız çağrılar karşılık bulmuş ve çok sayıda öğretmen akademik düzeyde eğitim verebilecek düzeye getirildi. Yani bölümlerde akademisyen eksikliği de yaşamayacağız. Kobanê Üniversitesi’nin başarısız olması için uğraşanların çabalarının boşa gittiğini söyleyebiliriz. Bugün Kobanê Üniversitesi büyüyerek ve gelişerek kendini kanıtlamaya devam ediyor.”

HABER MERKEZİ


Etiketler : Kobanê Üniversitesi,