KNK ile görüşmüyor ama...

31 Tem 2021

Kürt ulusal birliği için KNK’nin görüşme taleplerine yanıt vermeyen Mesut Barzani, Neçirvan Barzani ve Mesrur Barzani, iki gün içinde Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi ile görüştü

Federe Kürdistan Bölgesi’ndeki Zap, Avaşin ve Metina alanlarına Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) başlattığı saldırılar aylardır devam ediyor. Çatışmaların yaşandığı bölgede TSK’nin büyük kayıplar verdiği belirtiliyor. KDP güçleri de TSK’ye destek vererek HPG’lilerin bulunduğu alanlara yığınak yapıyor.

Hem Türkiye’ye hem de KDP’ye yönelik tepkiler devam ederken, Kürdistan Ulusal Kongesi (KNK), saldırılara karşı Kürtler arasında ortak bir mücadele geliştirmek için Federe Kürdistan’da bulunan siyasi güçlerle, şahsiyetlerle, aydınlarla, sivil toplum örgütleriyle ayrı ayrı görüşmeler yaptı. KNK Eşbaşkanı Zeyneb Murad, görüşmelerin sonuçlarını açıklayarak Federe Kürdistan parti ve taraflarının birçoğu ile görüştüklerini söyledi. Murad, KDP yetkilileriyle de görüşmek istediklerini ve bu taleplerine iki aydır ne olumlu ne de olumsuz yanıt alamadıklarını belirtti.

KDP ve Kürdistan Bölgesi Yönetimi 2 aydır KNK’nin görüşme talebine yanıt vermezken, Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi Ali Rıza Güney ve Türkiye’nin Hewlêr Başkonsolosu Hakan Karaçay ile ayrı ayrı görüştü. Güney ve Karaçay, 28 Temmuz’da, Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, sonraki gün de KDP Başkanı Mesud Barzani ve Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başbakanı Mesrur Barzani ile görüştü. Ali Rıza Güney, 14 Temmuz’da Kerkük’te Irak Türkmen Cephesi’nin bir merasimine katılmış ve “Kerkük Türktür ve Türk kalacak” sloganıyla karşılanmıştı. Merasimde Erşed Salihî de konuşmuş ve konuşmasında Kürtleri, özellikle de Maxmûr Kampı’nda kalan mültecileri tehdit etmişti. Salihî, konuşmasında askeri güçlerinin olduğunu ve eğer Irak işgal etmezse, gönüllülerinin çok olduğunu söylemişti.

KDP kazanımları tehlikeye atıyor

KDP’nin Türkiye’ye destek vererek HPG alanlarına güçlerini yerleştirmesine PYD’den tepki geldi. Açıklamada, KDP’nin kapsamlı bir savaş hazırlığında olduğu belirtildi.

Türk devletine ağır kayıplar verdiren PKK’ye saldırdığı ve Türk devletini alanlara yerleştirdiğini belirten PYD, KDP’nin kapsamlı bir savaş hazırlığı yaptığını dile getirdi. KDP’nin Türk devleti ile ortaklaşmasını kınayan PYD, açıklamasında, “KDP’nin sergilediği politikalar çok tehlikelidir. Kürt halkının tüm kazanımlarını tehlikeye sokmaktadır” denildi. Açıklamada saldırıların Kürt ulusal birliğine yönelik olduğu belirtildi. Açıklamada KDP’nin Kürtlerin kazanımlarını tehlikeye attığı belirtildi.

Görüşme sonrası saldırı

Savaş uçakları 2 gün aralıksız olarak Federe Kürdistan Bölgesi’ndeki Zînî Wertê ve Raperîn bölgelerini bombaladı. Rojnews’in yerel kaynaklara dayandırdığı haberine göre, dün de savaş uçakları Ranya’ya bağlı Biredê köyünü bombaladı. Yine Binarê Qendîl’de köyler bombalandı. Bombardımanda köylülerin bağ ve bahçeleri zarar gördü, kimi evlerin camları kırıldı. Hava saldırısının Mesut Barzani, Neçirvan Barzani ve Mesrur Barzani’nin Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi Ali Rıza Güney ve Hewlêr konsolosu Hakan Çıray ile görüşmelerinden sonra gerçekleşmesi dikkat çekti.

HABER MERKEZİ


Etiketler : KDP, Barzani,