Kırım açıklarındaki gerilimin kaydı: Uyarı ateşi! Uyarı ateşi!

25 Haz 2021

Kırım açıklarında Rusya-İngiltere savaş gemileri arasında yaşandığı kaydedilen olaya dair görüntüler yayınlandı. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov gözdağı vererek, Rusya sınırlarının savunulması için hiçbir seçeneğin ihtimal dışı bırakılamayacağını vurguladı.

Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB), Karadeniz’de Rusya tarafından 2014'te işgal edilen Kırım karasularına girdiği kaydedilen İngiliz savaş gemisi Defender ile Rus savaş gemileri arasında yaşanan gerilimin görüntülerini paylaştı.

Sputnik'in haberine göre görüntülerde, sınır muhafızlarının birkaç defa "yabancı" savaş gemisinden bölgeyi terk etmesini talep ettiği, ardından uyarı ateşi açtığı görüldü.

FSB’nin paylaştığı görüntülerde, “Uyarı ateşi! Uyarı ateşi! Hedefe isabet etmesin! Hedefe isabet etmesin! Ateş!” şeklinde emirler duyuluyor.

Protesto notası

Rusya Dışişleri Bakanlığı, bakanlığa davet edilen İngiltere’nin Moskova Büyükelçisi Deborah Bronnert’e, İngiliz Kraliyet Donanması’na ait Defender destroyerinin 23 Haziran'da Karadeniz’de Rusya karasularını ihlal ettiği gerekçesiyle protesto notasının verildiğini duyurdu. Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasında, “Büyükelçiye, Rusya sınırının ihlali ve İngiliz savaş gemisinin Rusya karasularındaki kışkırtıcı ve tehlikeli eylemleri ile ilgili olarak kararlı protesto notası verildi. Rusya bu eylemleri 1982 BM Deniz Hukuku Sözleşmesinin kaba bir ihlali olarak görüyor” ifadesine yer verildi.

Peskov: Hiçbir seçenek ihtimal dışı değil

24 Haziran'da Günlük basın toplantısında açıklama yapan Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya sınırlarının savunulması için hiçbir seçeneğin ihtimal dışı bırakılamayacağını vurguladı. Peskov, "İngiliz muhrip gemisinin bir provokasyon yaptığını düşünüyoruz. Bunun bilinçli bir provokasyon, bilinçli olarak hazırlanmış bir provokasyon olmasından üzüntü duyuyoruz. İngiliz gemisinin bu eylemlerinden elbette endişe duyuyoruz. Bu tür eylemler, kabul edilemez ve uluslararası hukuka aykırı" dedi. Bu tür kabul edilemez eylemlerin tekrarı halinde Rusya Silahlı Kuvvetleri'nin uluslararası hukuka uygun olarak son derece sert bir tutum sergileyeceğini belirten Peskov, "Eğer bu eylemler çok ileri giderse, Rusya'nın sınırlarının yasal olarak savunulması bakımından hiçbir seçenek ihtimal dışı bırakılamaz. Böyle bir olay yaşandığı, bunun önceden hazırlanmış olduğu için gerçekten üzgünüz ancak bu olaydan birtakım eğilimler geliştirilmesini istemiyoruz. Bu tür provokatif eylemlerin sistemsel hale gelebileceğini düşünmek bile istemiyoruz" ifadelerini kullandı.

Kriz nasıl patlak verdi?

İngiliz Kraliyet Donanmasına ait HMS Defender gemisinin 23 Haziran 2021 günü Kırım açıklarında Rusya karasularının 3 kilometre içine girdiği iddia edildi. Rusya Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, İngiltere'ye ait "HMS Defender" savaş gemisinin, Rusya tarafından ilhak edilen Kırım'ın güneybatısında bulunan Felenk'te sınırı ihlal ettiği kaydedilmişti. Bu nedenle, "Su-24M" savaş uçağının havalandırıldığı belirtilen açıklamada, "Sınırları koruyan Rus gemisi, 12.06 ve 12.08'de İngiliz gemisine uyarı ateşi açtı. Su-24M, 9 dakika sonra Defender gemisinin rotasına yönelik bombalama uyarısı yaptı" denilmişti.

İngiltere ise gemisinin uluslararası hukuka uygun olarak Ukrayna karasularından zararsız geçiş yaptığını savunarak uyarı ateşi açıldığı haberini yalanlamıştı. İngiltere Başbakanı Boris Johnson, savaş gemilerinin Karadeniz’den geçişinin “tamamen yerinde” olduğunu savunmuştu. Rusya, Ukrayna ile yaşanan çatışmalar sonrası 2014'te Kırım'ı işgal ettikten sonra ilhak kararı almıştı. ABD ve AB de Rusya'ya yaptırım uyguluyor.

Helikopter düştü

Bu arada Rusya’nın Leningrad Bölgesi’nde, Mi-8 tipi helikopterin düşmesi sonucu 3 kişilik mürettebatın hayatını kaybettiği belirtildi. Helikopterin eğitim uçuşu yaptığı sırada düştüğü belirtildi.

MOSKOVA-LONDRA

 


Etiketler : Karadeniz gerilim, Kırım açıklarında kriz,