Kirayı inşaatta çalışarak çıkardılar

08 Nis 2021

MG KÜLTÜRDER, salgın sürecinde olumsuz etkilenen kültür sanat mekanlarından. Kira ve faturalar gibi ödemeleri gerçekleştiremedikleri için dernek çalışanları inşaatlarda çalıştıklarını söyledi

      Emrullah Acar-Malatya/MA

Koronavirüs salgını nedeniyle bir yıldır kültür sanat faaliyetleri durduruldu. Bu sanat merkezi faaliyetlerinin kira, elektrik, su, doğalgaz gibi ödemeleri ise hiç durmadı. Malatya’da üniversite öğrencisi 20 gencin yaşadığı durum da bu durumu özetler nitelikte. İnönü Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi öğrencisi olan 20 genç, 2019 yılında bir araya gelerek Malatya Gençlik Kültür ve Dayanışma Derneği’ni (MG KÜLTÜRDER) kurdu. Ancak dernek bir yıldan fazladır koronavirüs salgını dolayısıyla çalışmalarını askıya aldı. MG KÜLTÜRDER Yöneticisi Bedirhan Akyıldız, bu süreçte yaşadıklarını ve derneklerinin kurulma amacı hakkında konuştu. Akyıldız, önce Elazığ depreminin sonra da koronavirüs salgınının derneğin çalışmalarını çok etkilediğini söyledi.

Önce deprem sonra salgın

Akyıldız, dernek faaliyetlerinin önce resim kurslarıyla başladığını söyleyerek, “Daha yeni başlamıştık ama Elazığ’da meydana gelen depremden çok etkilendik. Kaldığımız yeri değiştirmek zorunda kaldık, bir süre dernek ile ilgilenemedik. Depremden sonra resim, dil, müzik kurslarını yeniden başlattık. Tiyatro için çalışmalara başladığımız süreçte ise salgın baş gösterdi” diye belirtti.

İnşaatlarda çalıştılar

Derneğe üye olan kişilerin şimdilik sadece üniversite öğrencileri olduğunu söyleyen Akyıldız, salgınla birlikte öğrencilerin çocuğunun memleketine gittiğine değindi. Bu durumun çalışmaları direkt etkilediğini ve koronavirüs salgınının da ekonomik anlamda kendilerini olumsuz etkilediğini söyledi. Akyıldız, “Salgın döneminde inşaatta çalışarak kendi aramızda derneği ayakta tutmaya çalıştık. Bütün olumsuzluklara rağmen kongremizi 16 Mart 2021 tarihinde yapmayı başardık” diyerek yaşadıkları durumun olumsuzluklarını gözler önüne serdi. Ara vermek zorunda kaldıkları çalışmalarına yeniden başlayacaklarını söyleyen Akyıldız, Kürtçe, Süryanice ve Ermenice gibi dillerin de kurslarının olacağını söyledi.

 

Dayanışma ağı

Akyıldız, sadece kültür sanat alanında çalışma yapmak için kurulmadığını belirttiği derneğin, aynı zamanda derneğin öğrenciler arasında bir dayanışma ağı oluşturma hedefi taşıdığını vurguladı. Ayrıca “Hiçbir toplum kültürsüz, sanatsız yaşayamaz” diyen Akyıldız, devamında “Kültür ve sanatın olmadığı yerde gözyaşı olur” ifadelerini kullandı.


Etiketler : MG KÜLTÜRDER,