Kim bu 'İslami Ordu?'

13 Kas 2019

Nerede suçlu varsa ÖSO’ya katılmış Kuzey ve Doğu Suriye’ye dönük harekata girişen Türkiye’nin, “Suriye Milli Ordusu” adı altında bir araya getirdiği selefi gruplarının sicili savaş suçlarıyla dolu. ‘Kuvayı Milliye’ diye kutsanan güçler arasında yer alan “İslami ordu” da 2016’da kimyasal silah kullanması ile tanınıyor. Rusya, bu grubu Suriye’de kimyasal silah kullanması nedeniyle terör listesine aldı. Ancak çıkarları doğrultusunda hareket eden hegemon güçler, Türkiye’nin bu gruplarla birlikte olmasını görmezden geliyor.

İslami Ordu kimdir?

Bu grup, Duma ve Doğu Guta’da Zehran Elûş tarafından kuruldu. Grubun küçük bir silahlı kanadı bulunuyor ve bu Seriyet El-İslam olarak adlandırılıyor. Zehran Elûş tarafından 1 Haziran 2012’de “Lîwa ElÎslam” adıyla kuruluşu ilan edilen grubun o dönem Suudi Arabistan ile yakın ilişkileri biliniyordu. Grup, 2013 yılının Eylül ayında ismini “İslam Ordusu” olarak değiştirdi. Zehran Elûş’un öldürülmesinin ardından Mihemed Elûş tarafından yönetilen grup, zamanla Halep, Humus ve Hama gibi yerlerde örgütlenmeye başladı. 2017’deki Astana mutabakatının ardından bu grup, Şam kırsalından çıkarılarak, Türkiye’nin kontrolündeki bölgelere götürüldü. Yerel kaynaklara göre, ‘İslami Ordu’nun Cerablus, Efrîn ve Ezaz’da en az 5 bin üyesi bulunuyor.

Rusya’ya göre terörist

Rusya, bu grubu El-Kaide’yle olan bağlantılarından dolayı terörist olarak kabul ediyor. BM Güvenlik Konseyi’ne 2016 yılında öneri sunan Rusya, Ehrar El-Şam grubu ile birlikte ‘İslam Ordusu’nun da terörist grup olarak kabul edilmesini istedi. Bu isteğe Fransa, İngiltere, ABD ve Ukrayna karşı çıktı. 2016 Mayıs ayında Rusya, Suriye, İran ve Mısır bu grubu terörist olarak kabul etti. “İslami Ordu”, Türkiye’nin desteklediği gruplarla birlikte 2015’te Halep’in Şêxmeqsûd ve Eşrefiyê mahallelerine yönelik bir saldırı başlattı, 8 ve 12 Mayıs 2016 tarihlerinde iki defa kimyasal silah kullandı.

Artık onlar da ‘milli’

Türkiye başlattığı saldırılarda, “İslami Ordu”yu da kullanıyor. “İslami ordu” üyeleri, Serêkaniyê’nin batı köylerinde ve Girê Spî ile Serêkaniyê arasındaki Mabruka köyünde bulunuyor.

KAMISLO


Etiketler :