Kılıçdaroğlu'ndan Bahçeli'ye yanıt: Bu ülkeye barışı dostlarımızla getireceğiz

22 Eyl 2021

CHP lideri Kılıçdaroğlu Devlet bahçeli'nin Kürt sorununa dair çıkışına cevap verdi. Kılıçdaroğlu 'Bu ülkeye barışı dostlarımızla getireceğiz' ifadelerini kullandı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Kürt sorunu çözümü için HDP’yi işaret etmesinin ardından siyasette başlayan tartışmalar gündemde yerini korumaya devam ediyor. Mithat Sancar ve Selahattin Demirtaş'ın çözümün muhattabı Meclis'tir ve tüm aktörler içinde olmalıdır açıklamaları sonrası MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'den "HDP meşru değildir. Kürt sorunu yoktur" çıkışı gelmişti. 

Ankara'da konuşan Kılıçdaroğlu, yaptığı açıklamada, "Bu ülkeye barışı dostlarımızla getireceğiz" ifadesini kullandı.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin konuya ilişkin sözlerine yanıt veren CHP liderinin, "HDP'nin TBMM Başkanvekilliği yaptığı zaman el kaldırıp söz istemesinler. El kaldırıp söz istiyorlarsa nasıl istiyorlar? Biraz mantık olur. Söylediğiniz şeylerin mantığı olur" dediği aktarıldı.

Halk TV'nin aktardığına göre, Ankara'da Gaziler Haftası Buluşması'na katılan Kılıçdaroğlu, buluşma sonrası konuya ilişkin kendisine yöneltilen soruya şu yanıtı verdi:

"HDP'nin TBMM Başkanvekilliği yaptığı zaman el kaldırıp söz istemesinler. El kaldırıp söz istiyorlarsa nasıl istiyorlar? Biraz mantık olur. Söylediğiniz şeylerin mantığı olur. O mantık içinde hareket edersiniz. Kimseyi ötekileştirmek gibi bir niyetimiz yok. Bu ülkede 83 milyon huzur içinde yaşasın istiyoruz.

Onu düşmanlaştır, bunu düşmanlaştır, kamplaştır... Bu kadar dert varken bunların başka derdi mi yok? O kadar çocuk yatağa aç giriyor. Sen 20 yıldır Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni yönetiyorsun yurt sorununu çözemiyorsun. Şimdi kalkıp bana laf ediyorsun, istedikleri lafı etsinler. Yine söz veriyorum, bu ülkenin bütün sorunlarını dostlarımız ile birlikte çözeceğiz. Sorunlar ile boğuşan değil nefes alan bir Türkiye'ye ihtiyacımız var."

Bugün Bianet'e konuşan Ahmet Türk ise HDP cephesinin asıl beklentisini de açıklamış oldu. Türk, muhalefetin çözüm için net proje açıklamasını istedi. Kürt sorununda "muhattap" ve çözüm tartışmaları gündemde yerini korumaya devam edecek gibi gözüküyor.

HABER MERKEZİ


Etiketler : CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu,