Kılıçdaroğlu: Bahçeli projesi ile 18 yıllık rezilliği gösterdi

20 Eki 2020

CHP Genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu grup toplantısında yaptığı konuşmada 'Bahçeli'ye askıda ekmek projesi ile 18 yılda gelinen rezilliği gösterdiği için teşekkür ederim' dedi 

Partisinin haftalık olağan Meclis grup toplantısında konuşan Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Erdoğan'ın fikri iktidar söylemini ve Bahçeli tarafından başlatılan askıda ekmek kampanyasını eleştirdi.

Kılıçdaroğlu, konuşmasına hayatını kaybeden Bekir Coşkun’u anarak başladı. Güncel siyaset değerlendirmesi yaparken konuyu Erdoğan’ın fikri iktidar sözlerine getire CHP lideri, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ‘Senin fikrin orta çağ fikri bile değil’ diyerek çıkıştı.

Fikri iktidar için ahlak gerek

Fikri iktidarda ahlak, erdem, bilgi, istişare lazım. Fikri iktidar böyle olur diyerek sözlerine devam eden Kılıçdaroğlu, Erdoğan’a “Sen kendi iktidarını korumak için nasıl olur da 83 milyon benim söylediğimi tekrar ederse ve onların çocukları 18 yaşına geldiğinde bana oy verirse fikri iktidar gerçekleşmiş olur. Böyle bir dünya yok. Düşünceye bakın siz. 4+4+4 ü getirdin. Eğitimde reforma ihtiyaç var diyorsun. Her bakan yeni bir reform yaptı, ne oldu sonuç? Düşlediği eğitim sisteminin, fikri iktidarın gerçekleşme şansı kocaman bir 0'dır” seslendi.

Kılıçdaroğlu sözlerine şöyle devam etti:

"Neden bu ülkede 3 milyon 37 bin öğrenci internete giremiyor? Türk Telekom'u götürdün Hariri ailesine peşkeş çektin. İnsanda biraz sıkılma olur. Tonlarca para var ama öğretmene yok, ihtiyaç sahibi aileye yok. O gençler 2023'te sandığa gelecekler, kimden hesap soracaklarını hep beraber göreceğiz. Onların haklarını ve hukukunu nasıl yediğini o çocuklar bilmiyorlar mı? Senden de benden de iyi biliyorlar. Beylerin fikri iktidarında tefeciye hizmet etmek vardır. Tefecilere para ödemek yerine 83 milyona 48 bin 732 lira para ödenebilirdi.

Kabile devleti miyiz diyor, kabile devletinin ne olduğundan haberi yok. Kabile devletinden daha gerideyiz.  Keşke kabile devleti konumunda olsaydık, hiç değilse konuşurduk, tartışırdık Sen Anayasa'yı ihlal eden adamı yakında Yargıtay'a, AYM'ye üye yapacaksın. Yalandan fikri iktidar olunmaz."

Bahçeli’ye teşekkür

Kemal Kılıçdaroğlu konuşmasında Devlet Bahçeli’nin askıda ekmek kampanyasını da es geçmedi. Ekonomik sıkıntılardan sözederek iktidarı ve ortağı MHP’yi eleştiren sözleri sonrası

Geldiğimiz nokta askıda ekmek. Projeye bakın Allah aşkına, ne proje ama diyerek tepkisi dile getiren Kılıçdaroğlu, “Çağ açan bir proje. 18 yılın sonundaki rezilliği bundan daha iyi dünyaya anlatamazsınız. Sayın Bahçeli'ye yürekten teşekkür ediyorum” dedi

HABER MERKEZİ


Etiketler : CHP, Kemal kılıçdaroğlu,