KESK'ten 'OHAL İnceleme Komisyonu' çağrısı

22 Haz 2021

Süleyman Özışık’ın açıklamalarının ardından KESK, OHAL İnceleme Komisyonu’nun lağvedilmesi çağrısı yaptı.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Süleyman Özışık’ın “Ben gerek Süleyman Soylu’ya, gerek OHAL işlemleri komisyonuna, gerek diğer mercilere masum olduğuna inandığım binlerce insanın dosyasını götürdüm. Dedim ki ‘Bu insanlar eğer masum çıkmazsa hesabını benden sorun.’ Araştırmalar yapıldı, hepsinin bir iftiraya kurban gittiği ortaya çıktı ve hepsi görevlerine iade edildi” şeklindeki açıklamasının ardından, “İktidar suçüstü yakalandı” başlıklı yazılı açıklama yaptı.

KESK yazılı açıklamasında şunlar kaydedildi: “Süleyman Özışık kimdir? Dosyalar niçin ona gidiyor? Madem dosyalar Süleyman Özışık gibi tiplere gidecekti, Komisyonu neden kurdunuz? ‘Diğer merciler’ dediği kim ya da hangi kurumlardır? Sıkça duyduğumuz ‘ihraçların rüşvetle iade edildikleri’ iddiası gerçek midir? Gerçek ise kurulan borsanın başında kim ya da kimler vardır? OHAL komisyonu ile üyeleri ihraç edilen başta konfederasyonumuz olmak üzere konfederasyonlar dahi görüşemez ve dosya sunamaz iken Süleyman Özışık gibi karanlık tipler nasıl ve hangi sıfatla görüşebilmektedir? Bu tür kirli işlerle bağlantıların ucu neden hep İçişleri Bakanına çıkmaktadır? İçişleri Bakanı nasıl bir mekanizma ile bu dosyalara bakıp iade kararı vermiştir? OHAL komisyonu Süleyman Özışık’ın getirdiği binlerce dosyada iade kararını neye göre vermiştir, talimatı kimden almıştır? Bu şekilde iade edilenlerin sayısı kaçtır? Bu soruları acilen cevaplanmalı, iddialar soruşturulmalı, bu suça ortak olan herkes için gereği yapılmalıdır.”

'Öç almaya dönüştürüldü'

İhraçların iktidarın kadrolaşma ve parti devleti olmak için başvurduğu sivil darbe uygulaması olduğunu belirtilen açıklamada, “KESK’lilerin sendikal eylem ve etkinliklere katıldıkları, iktidarın emek karşıtı politikalarını eleştirdikleri ve teşhir ettikleri için ihraç edildikleri, komisyondaki dosyalarının da bekletilerek ikinci bir öç almaya dönüştürüldüğünü ısrarla ifade ettik. Tüm gelişmeler ve son olarak Özışık’ın itirafı görüş ve değerlendirmelerimizi doğrulamaktadır” diye belirtildi. 

Özışık’ın itirafları çerçevesinde suç duyurusunda bulunacağı kaydedilen açıklamada, şu çağrı yapıldı: “İhraç süreci ve sonrasına ilişkin iktidarın politikası, argümanları, iddiaları çökmüştür. OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu derhal lağvedilmelidir. Haklarında memuriyeti engelleyen herhangi bir kesinleşmiş yargı kararı bulunmayan, hukuken suç olmayan gerekçelerle ihraç edilen tüm kamu görevlileri bütün haklarıyla birlikte derhal görevlerine iade edilmelidir. Hukuksuz ihraçlardan dolayı mağdur olan tüm kamu emekçilerinin maddi, manevi hak kayıpları karşılanmalıdır. İhraçların devamını sağlayan 373 sayılı KHK’nın geçici 35. Maddesi iptal edilmelidir.”

 

ANKARA

 


Etiketler : OHAL İnceleme Komisyonu, KESK,