Kerkük işgalinin yıldönümünde KDP yönetimine ağır sözler

17 Eki 2021

KDP'nin ve YNK'nin direnmeden kaçması sonucu 16 Ekim 2017'de Kerkük, Haşdi Şabi ve Irak ordusu tarafından işgal edilmişti. İşgalin yıldönümünde dönemin Başbakanı Haydar Abadi, KDP yönetimi için ağır ifadeler kullandı

Kerkük kenti için 2017'de Irak Başbakanı olan Haydar Abadi (Haydar İbadi), Türkiye destekli Irak Türkmen Cephesi (ITC), İran destekli Haşdi Şabi ve Irak ordusunu harekete geçirmişti. Kerkük ve çevresindeki kentler 16-17 Ekim 2017'de işgal edilmişti.

10 Ekim 2021 seçimlerine Nasır Koalisyonu lideri olarak giren dönemin Başbakanı Haydar Abdi’nin Kerkük'ün yıldönümünde bir açıklama yaptı. Kerkük'ü almakla, Hewler'in bütçe payını düşürmeyle övündü.

16 Ekim 2017’de “Kerkük’ü yeniden Irak’ın hakimiyetine aldığını” belirten Haydar Abadi, yeni vali atadığını, bununla da sınırlı kalmayıp Kürdistan Bölgesi’nin bütçe payını yüzde 12’ye indirdiğini kaydetti. Haydar Abadi, Hewler (Erbil) ve Süleymaniye havalimanlarındaki seferleri yasaklayarak "Kürdistan Bölgesi'nin idaresini Bağdat’a teslim etmeye mecbur bıraktığını” vurguladı. 

Haydar Abadi, bu sayede 1991’den sonra ilk defa Iraklı komisyonların Kürdistan Bölgesi’ne giderek hükumet kurumlarını denetlediğini ve sınır kapılarından gelen gelirlerin merkezi hükumet tarafından denetlendiğini belirtti.

Haydar Abdi’nin liderliğindeki Nasır Koalisyonu 10 Ekim 2021’deki erken genel seçimlerinde 2 sandalye aldı.

KDP yönetiminden yanıt

KDP ağırlıklı Federe Kürdistan Hükumetinin Sözcüsü Cutyar Adil, Haydar Abdi’ye yanıt verdi. 

Sözcü Cutyar Adil şunları söyledi: “Nasır Koalisyonu, liderlerinin kibirlice demokrasi ve ortaklık anlayışına aykırı kararlarını hatırlatmış. Bunlar peş peşe yaşadıkları yenilgilerin tezahürüdür ki sonuncusunu Irak Parlamento seçimlerinde yaşadılar. Irak halkı açısından gerçekler açığa çıkmış, halk gerçek seçimini yapmış ve bu maceracı politikaların uzun süremeyeceğini ispatlamıştır. Kürdistan Bölgesi Hükumeti tüm etnik, dini ve mezhebi bileşenlerin birlikte huzur içerisinde barınacağı aydınlık ve istikrarlı bir gelecek inşa etmeyi amaçlıyor. Ama aynı zamanda - sahiplerinin bile inanmadığı- parlak bir gelecek adına tekçiliği, hegemonyacılığı ve boyun eğdirme politikalarını reddediyor.” 

Adil, kendi bireysel ve anlık menfaatleri için Irak’ın birlik ve beraberliğini bozanların başarılı olamayacağını tarihin de ispat ettiğini kaydetti.   

Seçim gerilimi

Bu arada Irak Yüksek Seçim Komiserliği (YSK), Irak Parlamentosu için 10 Ekim 2021'de yapılan erken genel seçimlerin nihai sonuçlarını açıklamaya hazırlanıyor. Mevcut sonuçlar sitede paylaşıldı.

Kesin olmayan sonuçlara göre Sadr Hareketi 73, Kanun Devleti Koalisyonu 37, KDP 32, Fetih Koalisyonu 17, YNK-Goran (Kürdistan İttifakı) 16, Ezim 14, İmtidad 9, Yeni Nesil Hareketi 9 sandalye elde etti. Diğer 40 parlamenter ise bağımsız adaylar, kota ve birer parlamenter çıkaran parti ve gruplardan oluşuyor.

Kerkük sonuçları

Mevut sonuçlara göre Irak Parlamentosu'na Kerkük'ten kimin kaç vekil gönderdiği de bellli oldu.

Kerkük vilayetinde Kürdistan Koalisyonu (YNK/Goran) 2 sandalye (Sebah Habib, Geylan Kadir)

Kürdistan Demokrat Partisi (KDP): 2 ssandalye (Şaxewan Abdullah, Necwa Kakeyi)

Irak Türkmen Birliği: 1 sandalye (Erşed Salihi)

Arpa Koalisyonu: 1 sandalye (Rakan Cuburi)

Takaddum: 1 sandalye (Muhammed Temim)

Yeni Nesil (Nwey Nû): 1 sandalye (Omed Feyzullah)

Ata Hareketi: 1 sandalye (Muna Cuburi)

Fetih Koalisyonu: 1 sandalye (Xerib Muradli)

Bağımsızlar: 2 sandalye (Muheymin Hemdani ve YNK'den Dilan Xefur)

Haşdi Şabi karşı çıkıyor

Ancak Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr dışındaki Şii siyasetçilerin bulunduğu çatı kuruluş, sonuçları tanımayacaklarını yineledi.

Şii siyasi ve İran'a bağlı Haşdi Şabi milis liderlerinin yer aldığı "Koordinasyon Grubu" isimli çatı kuruluştan yapılan açıklamada, "YSK'nin oy sayımı sırasındaki ihlalleri gidermesini bekliyorduk. Ancak gerçeği yansıtmayan sonuçları açıklama ısrarından dolayı açıklanacak sonuçların tamamını reddediyoruz" denildi.

İran'ın desteklediği Haşdi Şabi gruplarının yer aldığı Fetih Koalisyonu'nun sadece az vekil çıkarması sonrası Şiiler arası iç tartışma senaryoları konuşuluyor. 

BAĞDAT-HEWLER 


Etiketler : Haydar İbadi, Haşdi Şabi, KDP, Kerkük,