Kerç Boğazı tehditleri

19 Nis 2021

Ukrayna’nın doğusunda ayrılık ilan eden Rusya destekli gruplarla Ukrayna askerleri arasında çatışmalar devam etti. Yaşanan çatışma ve gerginliğe Kerç Boğazı krizi de eklendi

Ukrayna’nın doğusundaki Donbass bölgesinde bağımsızlık ilan eden Rus paramiliter güçleri destekli milis güçler ile Ukrayna askerleri arasında çatışmalar devam ediyor. Ukrayna yine kayıp verdi. Fransa Rusya’ya karşı “kırmızi çizgi” istedi. ABD’nin Karadeniz’e iki gemi göndermeyi son anda durdurması sonrası bu kez İngiltere’nin Ukrayna’ya destek için savaş gemisi göndereceği iddia edildi. Uluslararası krize ve devletler arası savaş senaryolarına neden olan Donbass bölgesinde (Demir, kömür havzası olan ve ağır sanayinin bulunduğu Luhansk, Donetsk kentleri ve çevresi) kan durmuyor. Ukrayna Silahlı Kuvvetleri iddiasına göre ayrılık isteyen gruplar 5 kez ateşkes ihlali yaptı. Açılan ateş sonucu Ukrayna ordusundan 1 askerin öldüğü ve 1 askerin yaralandığı aktarıldı. 2014’ten bu yana süren çatışmalarda 13 binden fazla kişi hayatını kaybetti.

İngiltere 2 savaş gemisi gönderecek

İngiliz The Sunday Times gazetesi, İngiltere’nin mayıs ayında 2 savaş gemisini Karadeniz’e göndereceğini yazdı. Gazete, bir donanma yetkilisine dayandırdığı haberinde, İngiltere’nin mayıs ayında Type 45 destroyer ile Type 23 fırkateyni Karadeniz’e göndereceğini yazdı. Haberde, gemilerin NATO ve Ukrayna ile dayanışma göstergesi olarak bölgeye gönderileceği belirtildi. Type 45 destroyerin uçaksavar füzeleri, Type 23 fırkateynin ise denizaltılara karşı savunma silahları ile donatılacağı ifade edildi. Gemilerin mayıs ayında İstanbul Boğazı’ndan geçeceği kaydedildi. İngiltere Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Rusya’ya siyasi nedenlerle tutuklu bulunan Aleksey Navalnıy’ın derhal serbest bırakılması çağrısında da bulunuldu. Navalnıy’ın sağlık durumunun kötüye gittiğine ilişkin haberlerden derin endişe duyulduğu kaydedilen açıklamada, bağımsız sağlıkçıların Navalnıy’ın sağlık durumunu incelemesine izin verilmesi istendi.

Kerç Boğazı

Kerç Boğazı krizi de patlak verdi. Rusya Savunma Bakanlığı, 31 Ekim’e kadar Karadeniz bölgesindeki bazı bölgelerin kapatılması planını devreye koyuyor. Rusya’nın 2014’te işgal ettiği Kırım yarımadası ile Rusya arasında olan ve Karadeniz’i Azak Denizi’ne bağlayan Kerç Boğazı ve çevresini de kapatacağı iddiaları basında yer aldı. İddialara göre Ukrayna donanması, Kerç Boğazı yakınlarında Rus sahil güvenlik gemilerini vurmakla tehdit etti. NATO Sözcüsü Oana Lungescu Rusya’nın Karadeniz’in bir bölümünde deniz erişimini kısıtlama planları yaptığına ilişkin haberler üzerine açıklama yaptı. Lungescu, böyle bir hamlenin gayrimeşru olacağını, Rusya’nın istikrarsızlaştırıcı tutumunun daha geniş bir örneğini teşkil edeceğini kaydetti.

Montrö sözleşmesi

Kriz 1936 Montreux (Montrö) Boğazlar Sözleşmesi’ni de uluslararası gündeme taşıdı. ABD Montrö antlaşması gereği iki savaş gemisi gönderme kararı almıştı, Rusya’nın tehditleri üzerine son anda vazgeçmişti. Rusya yönetimi Türkiye’ye de Montrö konusunda uyarılar yapıp, savaş gemilerinin geçişlerine engel olmaya çalışıyor. Donbass bölgesindeki krizin çözümüne ilişkin Rusya, Ukrayna ve Avrupa Güvenlik ve İş Birliği Teşkilatı’ndan (AGİT) oluşan Üçlü Temas Grubu, 27 Temmuz 2020’den itibaren kapsamlı ateşkes kararı almıştı. Ukrayna Genelkurmay Başkanı Ruslan Homçak, 30 Mart’ta Meclis’te yaptığı konuşmada, Rusya’nın tatbikat bahanesiyle Ukrayna sınırları yakınlarına asker sevkiyatı yaptığını belirtmişti. Rusya da bunun kendi topraklarında rutin hareket olduğunu iddia etmişti.

Nord Stream2

Rusya ile ABD, NATO bloku arasındaki önemli kriz başlıklarından biri Ukrayna’yı by-pass eden Nord Stream2. ABD Başkanı Joe Biden ve önceki başkanı Donald Trump, bu projenin iptali için Almanya Başbakanı Angela Merkel’i sıkıştırdı, ancak proje ilerliyor. AB içinde ekonomik olarak ilk sırada yer alan Almanya ile Rusya arasında önemli anlaşmalar ve projeler var. Almanya Başbakanı Angela Merkel, Gürcistan ve Ukrayna’nın Rusya’yla sorunları nedeniyle NATO’ya alınmasına engel oldu. Almanya doğalgaz konusunda dışa bağımlı. Almanya doğalgaz ithalatının yüzde 40 kadarını Rusya’dan yapıyor. ABD’nin “vazgeç” baskısına rağmen Ukrayna’yı by-pass edip Nord Stream2 (Kuzey Akım-2) doğalgaz boru hattını Rusya ile birlikte yapmayı sürdürüyor. Nord Stream2 Baltık Denizi altından geçiliyor. Rusya’nın Narva Körfezi’nden Almanya’nın Greifswald kenti yakınındaki Lubmin kasabasına uzanan Nord Stream2 1.200 kilometre uzunluğunda. 10 milyar euroya mal olması bekleniyor.

DIŞ HABERLER


Etiketler : Ukrayna-Rusya gerginliği,